Czego uczy nas historia Noego?

Historia Noego jest jednym z powszechnie znanych fragmentów Biblii. Jest chętnie czytana dzieciom co sprawia, że zdarza się pomijanie wielu odniesień, które powinny przyciągać uwagę chrześcijan. Jakie nauki płyną ze starotestamentowej historii, w której centralnym zdarzeniem jest potop?

Jaka jest historia Noego?

W okresie, w którym żył Noe, ludzie stali się niegodziwi, a ich postępowanie było niezgodne z wolą Bożą. Było to przyczyną zesłania na ziemię powodzi, która miała zabić wszystkich ówcześnie żyjących ludzi. Stwórca jednak zlecił Noemu stworzenie arki, która miała uratować jego rodzinę oraz wskazane gatunki zwierząt. To oni mieli na nowo zapełnić ziemię. Budowa całej arki miała trwać aż 120 lat, a Noe wykazał się niebywałym posłuszeństwem i zaufaniem skierowanym ku Bogu. Uznaje się go za niezwykle cierpliwego człowieka, który wyróżniał się niebywałym zapałem i wytrwałością. Dzięki tym przymiotom udało mu się podołać niezwykle trudnemu wyzwaniu, które Stwórca przed nim postawił.

Jakie prawdy wynikają z historii Noego?

Jedną z ważnych prawd, na które warto zwrócić uwagę jest to, że potop został zesłany na ziemię niespodziewanie. Ludzie żyjący ówcześnie na ziemi nie zdawali sobie sprawy z tego, że świat, który znaliśmy może kiedyś się skończyć. Również dzisiaj – ulotność chwili często jest bagatelizowana. Jednak prędzej czy później każdy człowiek stanie przed Bogiem i zostanie przez niego osądzony. Właśnie dlatego warto na co dzień dbać o swoją duszę, aby być zawsze przygotowanym.

Noe był osobą, która odznaczała się niebywałą ufnością. Zastosował się do wszystkich bożych zaleceń mimo tego, że nie otrzymał dowodów zapowiadających powódź. Dodatkowo, swoją wiarę poparł działaniem. Historia ta pokazuje, że sama wiara niewiele znaczy. Dopiero kiedy wiąże się z podejmowaniem dobrych uczynków i nieustanną pracą nad relacją z Bogiem i z bliźnimi, może być czynnikiem zbliżającym do zbawienia. Również we współczesnym świecie chrześcijanie powinni pamiętać o konieczności podejmowania działań zgodnych z naukami Bożymi. 

Z historii Noego można też wyciągnąć wniosek mówiący o tym, że Bóg posiada wszechogarniającą wiedzę i wie jak uratować stworzonych przez siebie ludzi. Człowiek powinien skupić się jedynie na wierze, wierności i dobrym postępowaniu. Bóg jest miłosierny, a jego plan nie jest nikomu znany. Nauki zawarte w Biblii wskazują wzorce postępowania, które mają wskazać wiernym wartości moralne, które są cenione przez Boga. Niezachwiana wiara i kierowanie swoim życiem z dbałością o dobro bliźnich to elementy niezbędne dla osiągnięcia zbawienia. 

Dodaj komentarz