Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech ciężki?

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest kontrowersyjnym tematem i często wiąże się z wątpliwościami dotyczącymi tego, czy jednorazowe niedochowanie postu jest grzechem ciężkim. Jak należy interpretować czwarte przykazanie kościelne? Czy zjedzenie mięsa faktycznie wiąże się z koniecznością pójścia do spowiedzi?

Kiedy jedzenie mięsa w piątek jest grzechem?

Jedzenie mięsa w piątek jest grzechem ciężkim. Musi być jednak spełniony jeden podstawowy warunek – zjedzenie potrawy mięsnej powinno zostać dokonane z wyboru. W przypadku kiedy nie istnieje możliwość zjedzenia posiłku, w którym nie ma mięsa, osoby w takiej sytuacji dotyczy dyspensa od zachowania wstrzemięźliwości. Taki człowiek powinien jednak pomodlić się w intencji Ojca Świętego.

Warto wspomnieć, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy osób wyznania katolickiego i nie obejmuje dzieci przed czternastym rokiem życia. Wyjątkowe dni postne w roku to Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek. Wszystkie dorosłe osoby, które mieszczą się w przedziale wiekowym 18-60, powinny wtedy zastosować post ścisły polegający na spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu całego dnia. Co ciekawe – wiele osób żyje w przeświadczeniu, że post nakazany jest również w Wigilię. Nic bardziej mylnego – jest to jedynie tradycja polska, a post nigdy nie obowiązywał w całym Kościele.

Czy post wiąże się jedynie z potrawami mięsnymi?

Choć co do zasady wstrzemięźliwość dotyczy pokarmów mięsnych, obecnie w społeczeństwie coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z produktów odzwierzęcych na co dzień. Osoby będące na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej powinny więc narzucić sobie wstrzemięźliwość w jedzeniu, dotyczącą produktów dostosowanych do ich indywidualnego jadłospisu. Piątek jest dniem śmierci Chrystusa – powstrzymanie się od konsumpcji ulubionych potraw to okazanie swojej łączności z Jezusem. 

Piątek ma charakter pokutny. Powinien być więc czasem powstrzymania się od zabaw i imprez. Jest to dzień, który warto przeznaczyć na refleksję i zatroszczyć się o swoją relację z Bogiem. 

Jedzenie mięsa w piątek, a spowiedź święta

Czy po zjedzeniu mięsa w piątek należy jak najszybciej przystąpić do spowiedzi świętej? Jeśli spożycie potrawy mięsnej było wynikiem nieświadomego działania lub konieczności zjedzenia dania podanego m.in na stołówce – takie postępowanie z reguły kwalifikowane jest jako grzech lekki. W takiej sytuacji, można przystąpić do komunii świętej. Zaleca się jednak podjęcie piątkowej pokuty w inny, zastępczy sposób. 

Z kolei, jeśli zjedzenie w piątek mięsa było dokonane świadomie i dobrowolnie, jest to zdecydowanie grzech ciężki. Niezbędne jest więc udanie się do spowiedzi przed skorzystaniem z sakramentu komunii świętej. Istnieją też nieco trudniejsze do rozsądzenia sytuację – jeśli mięso będące w lodówce zdatne jest do spożycia jedynie do piątki, jego wyrzucenie będzie grzechem marnotrawstwa. Tego rodzaju konflikty najbezpieczniej będzie skonsultować ze swoim spowiednikiem lub inną osobą stanu duchownego. 

Dodaj komentarz