Czy w Wielki Piątek i czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Wielki Piątek i Wielka Sobota to dwa niezwykle ważne dni, które poprzedzają dzień zmartwychwstania Chrystusa. Wyjątkowość Wielkiego Piątku związana jest z ukrzyżowaniem Chrystusa – jest to jedyny dzień w całym roku liturgicznym, podczas którego na całym świecie nie odbywa się msza święta. Z kolei sobota to dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Czy podczas tych dwóch dni obowiązuje post?

Czym jest post i jakie są jego rodzaje?

Post w rozumieniu Kościoła katolickiego należy rozumieć w dwóch różnych aspektach. Pierwszy z nich wiąże się z powstrzymaniem się od określonych pokarmów. Związany jest on ze wszystkimi piątkami w ciągu roku – obowiązuje też w dzień środy popielcowej. Ma być wyrazem umiejętności odmówienia sobie pewnych dóbr w imię Jezusa. Istnieje również post ilościowy, polegający na ograniczeniu liczby spożywanych pokarmów. Limitowi powinna zostać poddana też ich obfitość. Post ma przygotować człowieka na świętowanie. Dzięki niemu możliwe jest pełniejsze przeżywanie Triduum Paschalnego i świątecznej niedzieli. 

Czy w Wielki Piątek można jeść mięso?

Wielki Piątek to dzień upamiętniający ukrzyżowanie Chrystusa. Jest to dzień wyciszenia, uczestnictwa w nabożeństwie i adoracji najświętszego sakramentu. Jednak emocje związane z obchodami Wielkiego Piątku to przede wszystkim żal związany ze śmiercią Jezusa i wdzięczność za zbawienie ludzkości. Wielki Piątek obok środy popielcowej jest jednym z dwóch dni w roku w których obowiązuje ścisły post – osoby wyznania katolickiego powinny kategorycznie powstrzymać się od jedzenia mięsa i spożywania alkoholu. Zaleca się ograniczenie do maksimum jednego sytego posiłku.

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Wielka sobota jest dniem żałoby i opłakiwania śmierci Chrystusa. Wierni zbierają się w kościołach i kaplicach aby oddawać cześć Najświętszemu Sakramentowi. W modlitwach zanoszona jest Bogu przede wszystkim wdzięczność za poświęcenie syna swojego w celu zbawienia ludzkości. Wielka Sobota jest też okazją do modlitwy błagalnej – o zmiłowanie się nad światem. Warto pamiętać, że tego dnia nie ma postu nakazanego odgórnie. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – oraz post ilościowy – jest wskazana ze względu na głęboko zakorzenioną tradycję oraz sens całego Triduum Paschalnego. Post zgodnie z historią powinien trwać aż do rezurekcji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była ona zawsze odprawiana w niedzielę rano. Aktualnie jednak coraz częściej ma miejsce w sobotni wieczór. Po powrocie z kościoła można zakończyć poszczenie i cieszyć się świątecznymi potrawami świętując zmartwychwstanie Jezusa, który przyszedł na ziemię odkupić ludzkość. 

Fot: Couleur from Pixabay

Dodaj komentarz