Czy w Wielki Post można jeść mięso? 40-dniowy post

Wielki Post to czas, który bezpośrednio poprzedza święta wielkanocne. Jest okresem sprzyjającym refleksji nad swoją wiarą i zbliżaniu się do Boga. Często kontrowersyjnym tematem jest post, który zgodnie z Pismem Świętym powinien trwać aż 40 dni. Jakie są zasady wstrzemięźliwości wielkopostnej? Czy rzeczywiście przez cały ten okres nie wolno jeść mięsa?

Wielki Post – ile trwa i jakie ma znaczenie dla chrześcijan?

Czas trwania wielkiego postu to 40 dni. Jego początkiem jest Środa Popielcowa. Jest to okres upamiętniający 40-dniowy pobyt Jezusa na pustyni, wierni mogą na wzór Syna Bożego walczyć ze swoimi fizycznymi słabościami poprzez powstrzymywanie się od przyjemności. Dzięki zaangażowaniu w przestrzeganie wielkopostnych zasad możliwe jest dogłębne przygotowanie swojej duszy do świąt Wielkiejnocy. Triduum Paschalne jest ukoronowaniem wysiłków podejmowanych podczas wielkiego postu i prowadzi bezpośrednio do dnia zmartwychwstania Jezusa – będącego najważniejszą chwilą w ciągu całego roku liturgicznego. 

W obecnych czasach praktyka przestrzegania postu jest znacząco mniej restrykcyjna niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zakaz hucznych zabaw i spożywania pokarmów mięsnych znajduje się w czwartym przykazaniu kościelnym. Jest w nim też podkreślona rola pokuty. Warto pamiętać, że nie powinna polegać ona jedynie na odmawianiu sobie mięsa. Obecnie wiele osób na co dzień ogranicza potrawy mięsne – w takiej sytuacji można odmówić sobie innej przyjemności. Czas wielkiego postu powinien polegać też na refleksji nad swoim życiem i relacją z Bogiem. Przed Wielkanocą warto pogłębiać swoją wiarę i czytać pismo święte. 

Wielki Post, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

Obecnie niejedzenie mięsa jest obowiązkiem katolika jedynie w piątki, Środę Popielcową i wigilię Bożego Narodzenia. Dyspensa jest udzieloną również osobom żywiącym się w zbiorowych stołówkach. Post obowiązuje osoby, które ukończyły 14 lat życia, nie dotyczy osób starszych i chorych. Często jednak zachęca się do wykształcania nawyku poszczenia w piątki już u mniejszych dzieci. Podczas dni postnych można mięso zastąpić rybami, dozwolone jest też dokładanie do dań tłuszczu zwierzęcego. Restrykcje są zdecydowanie mniej uciążliwe niż w przeszłości – zasadą było skrupulatne poszczenie przez całe 40 dni. Taki okres był bardzo długi i wymagał dużych pokładów silnej woli. Obecnie wymagania stawiane przez Kościół nie są wygórowane – warto więc ich pokornie przestrzegać.

Dodaj komentarz