Święty Krzysztof – patron kierowców. Życiorys i znaczenie imienia

Św. Krzysztof jest znany wszystkim wiernym przede wszystkim jako patron kierowców i podróżników. Niewiele osób jednak wie, że był on męczennikiem, a jego życiorys jest wyjątkowo zagadkowy i opiera się głównie na podaniach ludowych i legendach. Kim był św. Krzysztof i jakim jest patronem?

Życiorys św. Krzysztofa

Św. Krzysztof był przede wszystkim męczennikiem i należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Dokładna data narodzin św. Krzysztofa nie jest znana, lecz wiadomo, że urodził się w Licji, która obecnie znajduje się na terenie Turcji, a wtedy stanowiła jedną z rzymskich prowincji.

Istnieje wyjątkowo niewiele dowodów historycznych, które mogłyby nam przybliżyć żywot tego świętego. Według legend, był on niezmiernie wysokim mężczyzną, o wzroście czterech metrów. Legenda głosi także, że odznaczał się niecodzienną siłą, a jego głowa była zniekształcona, upodobniona do głowy psa – wpływ tej legendy widzimy w ikonografii, gdzie św. Krzysztofa zwykle przedstawia się jako rycerza z głową psa. Rzekomo, dzięki swojej sile mógł przenosić pielgrzymów przez rzekę Jordan, gdzie pełnił służbę. Po nawróceniu się i przyjęciu chrztu miał odzyskać ludzką twarz i na zawsze stracić zniekształconą głowę psa.

Według podań, podczas jego służby nad rzeką Jordan, miało mu się objawić Dzieciątko Jezus, które poprosiło go o pomoc w dotarciu na przeciwległy brzeg rzeki, co też św. Krzysztof uczynił bez wahania. Właśnie wtedy, po wzięciu Dzieciątka na ramiona, miał poczuć nienaturalny ciężar, przygniatający mu barki. Jezus wyjaśnił mu, że na swoich plecach będzie musiał unieść ciężar całej ziemi, a jego życie niedługo dobiegnie końca. Objawienie się spełniło; św. Krzysztof umarł śmiercią męczeńską, najprawdopodobniej przez ścięcie mieczem lub spalenie na stosie.

Jakim patronem jest św. Krzysztof?

Św. Krzysztof jest przede wszystkim patronem kierowców i przewoźników, można się także modlić do niego o dobra śmierć i wybawienie w starciu z niebezpieczeństwem. Popularnym jest odmawianie modlitwy do św. Krzysztofa przed dalszą podróżą samochodem. Oprócz tego, św. Krzysztof to także patron mostów, miast położonych nad rzekami, biegaczy, żeglarzy, podróżników czy pielgrzymów. Św. Krzysztof to także patron miasta Wilno, znajduje się w herbie historycznym tego miasta.

Św. Krzysztof – kult

Św. Krzysztof jest czczony od mniej więcej V wieku. Dowodem tego jest napis w Nikomedii, który wspomina o bazylice w Bitynii pod wezwaniem Krzysztofa.

Wspomnienie liturgiczne tego świętego jest obchodzone zarówno w kościele rzymskokatolickim – 25 lipca, jak i luterańskim – 24 lipca. W kościele prawosławnym jest to dzień 22 maja. Niewiele osób jednak wie, że w 1969 roku po II Soborze Watykańskim, św. Krzysztof został usunięty z kalendarza liturgicznego, wraz z 92 innymi świętymi, na mocy pisma apostolskiego Mysterii paschalis. Usunięcie z kalendarza nie zabrania jednak obchodzenia ich wspomnień liturgicznych – jest to dobrowolne. Usunięcie takiej liczby świętych z kalendarza było najprawdopodobniej spowodowane zbyt dużym zagęszczeniem wspomnień liturgicznych.

W ikonografii św. Krzysztof jest często przedstawiany jako rycerz z psią głową, w szczególności na terenie Grecji czy Bułgarii. W jednej dłoni trzyma włócznię, a w drugiej tarczę lub krzyż.

Znaczenie imienia Krzysztof

Imię Krzysztof wywodzi się z języka i greckiego i oznacza ,,christophoros” – ,,niosący Chrystusa”, co bezpośrednio nawiązuje do legendarnego życiorysu tego świętego.

fot: święty Krzysztof na obrazie Bernando Strozziego

Dodaj komentarz