Błogosławiona Karolina to jedna z dziewic męczennic Kościoła katolickiego. Zginęła męczeńską, okrutną śmiercią w czasie I wojny światowej, a dzięki świadkom jej życia wiemy, że prowadziła żywot zgodny z chrześcijańskimi wartościami. Kim była błogosławiona Karolina i jaka jest jej historia?
Życiorys błogosławionej Karoliny
Karolina Kózka pochodziła z Małopolski, a urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda i jest jedną z licznych błogosławionych dziewic męczennic Kościoła katolickiego. Karolina Kózkówna była czwartym z jedenaściorga dzieci Jana i Marii, którzy razem tworzyli ubogą, rolniczą rodzinę. Rodzice Karoliny byli ubogimi ludźmi, posiadali zaledwie skrawek ziemi, a dodatkowo pracowali na pobliskim dworze. Dom rodzinny Karoliny był nazywany przez sąsiadów ,,kościółkiem” – rodzice byli bardzo religijni i często praktykowali nie tylko wspólne modlitwy, ale także uczęszczali wspólnie na msze święte, także w dni powszednie. Codziennie klękano do wieczornego pacierza, czytano także Pismo Święte i czasopisma religijne, na wspólne modlitwy często zbierali się także znajomi i sąsiedzi. Duży wpływ na religijność Karoliny miał także jej wuj, Franciszek Borzęcki, który posiadał w swoim domu niemałą kolekcję książek i pism katolickich.
Karolina Kózka uczęszczała także do szkoły podstawowej, w latach 1906-1912, a przez swojego nauczyciela została opisana jako poważna nad swój wiek, dobra i inteligentna. Szkołę podstawową ukończyła z wyróżnieniem. W czasie nauki przystąpiła także do Pierwszej Komunii Świętej, w 1907 roku. W 1914 roku otrzymała sakrament bierzmowania, udała się także na kilka pielgrzymek do sanktuariów w Odporyszowie, Bielczy, Zaborowie oraz Tuchowie. Karolina dzięki religijności swojej rodziny, także aktywnie uczestniczyła w życiu religijnym swojej społeczności; regularnie uczęszczała na msze święte, należała także do kilku stowarzyszeń katolickich.
Po wybuchu I wojny światowej, wieś, w której mieszkała Karolina wraz z rodziną objął rosyjski front, które zaczęły tam stacjonować 17 listopada 1914 roku. To wtedy rozpoczął się prawdziwy koszmar mieszkańców. Pewnego dnia, a dokładniej 18 listopada, do domu państwa Kózków przyszedł carski żołnierz, w celu uzyskania od domowników informacji o przebywających w pobliżu wrogich wojskach austriackich. To wtedy ojciec oraz Karolina wskazali żołnierzowi, że wojska austriackie odeszły z tamtych terenów tydzień temu. Na tą wiadomość żołnierz wyprowadził obojga siłą z domu, w celu rzekomego zaprowadzenia do komendanta i złożenia zeznań. Gdy doszli do pobliskiego lasku, żołnierz puścił ojca z powrotem do domu, zatrzymując jednak Karolinę i ciągnąc ją w las. Dziewczyna dzielnie opierała się i walczyła, lecz nie była w stanie podołać sile żołnierza. Ponieważ Karolina nie powróciła już nigdy do domu, rozpoczęto jej poszukiwania, lecz nie udało się jej odnaleźć. Kilka dni później, 4 grudnia, przypadkowy człowiek odnalazł jej ciało w lesie – częściowo obnażone, z głęboką, śmiertelną raną, przecinającą lewą tętnicę szyjną. Rana najprawdopodobniej została zadana szablą, a oględziny ciała Karoliny wykazały, że nie poddała się ona żołnierzowi i zachowała dziewictwo. Karolina umarła śmiercią męczeńską, a na jej pogrzeb, który odbył się dwa dni później, przybyło aż ok. 3 tys. osób.
Czyją patronką jest błogosławiona Karolina?
Ze względu na historię swojej śmierci, błogosławiona Karolina jest patronką osób molestowanych, ale także jest patronem Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także diecezji rzeszowskiej. Ponadto, jest to patronka wielu drużyn harcerskich i stowarzyszeń młodzieżowych. Proces beatyfikacyjny Karoliny Kózki rozpoczął się 11 lutego 1965 roku, a ostatecznie została ona ogłoszona błogosławioną przez papieża Jana Pawła II, 10 czerwca 1987 roku, w czasie pielgrzymki papieża do Polski i przyjazdu do Tarnowa.
Znaczenie imienia Karolina
Pochodzenie imienia Karolina nie jest do końca jasne. Jest to żeńska forma męskiego imienia Karol i najprawdopodobniej wywodzi się z tradycji starogermańskiej, od słowa charal, które oznacza mężczyznę. W wolnym tłumaczeniu Karolina oznacza oddaną domowi, wierną małżonkowi.
Fot: Zdjęcie Karoliny Kózki, domena publiczna