Dlaczego chrześcijanie oddają cześć Maryi?

Maryja Panna jest osobą, która zajmuje niezwykle ważne miejsce wśród wszystkich świętych. Jest wyjątkowa i odegrała niezwykle ważną rolę w całej historii Zbawienia. Większość wiernych przyjmuje jej świętość bez najmniejszych zastrzeżeń czy pytań. Warto jednak zastanowić się dlaczego chrześcijanie oddają cześć Maryi.

Dlaczego Maryja została matką Chrystusa?

Kościół początkowo czcił męczenników oraz Apostołów. Pismo Święte nie wskazuje na to, żeby Maryja głosiła Słowo Boże czy cierpiała za swoją wiarę. Co sprawiło, że została ona matką Chrystusa, a później uznano ją za świętą? Macierzyństwo Boże jest nazywane łaską. Bóg wybrał Maryję ze względu na jej życie wewnętrzne, a nawet szczegółowe fragmenty Biblii nie mówią na ten temat nic konkretnego. Jej duchowość to tajemnicy między nią samą, a Bogiem. Kościół uznaje Matkę Bożą za wzór idealnej reakcji na polowanie otrzymane od Boga. Właśnie dlatego jej kult tak bardzo się rozwinął, a wiara Maryi była inspiracją już dla uczniów Jezusa. 

Matka Boża w Piśmie Świętym

Matka Boża pojawia się w wielu fragmentach Biblii. Już Stary Testament wspomina niewiastę, której syn ma pokonać szatana. Księga napisana przez Izajasza konkretyzuje tę przepowiednię i mówi o kobiecie, która urodzi Syna, którego imieniem będzie Emmanuel. Wskazuje też, że kobieta ta będzie dziewicą. Kwestią, która jest często pomijana, jest testament przekazany przez Jezusa na Krzyżu. Ustanowił on Maryję matką Jana. W ten sposób pragnął przekazać to, że ludzie powinni realnie potraktować ją jako swoją Matkę. Dlatego Kościół cały czas dba o kontynuowanie kultu Maryjnego. 

Kult Maryjny – jak się przejawia?

Kult Maryjny jest ściśle związany z budową imponujących sanktuariów maryjnych. Są one świątyniami, w których oddaje się cześć Matce Bożej poprzez modlitwę. Istnieje wiele tradycji i zwyczajów związanych z modlitwą do Maryi o wstawiennictwo u Boga. Elementami składającymi się na całokształt kultu maryjnego są m.in:

  • Pielgrzymki do sanktuariów maryjnych – zarówno tych bliskich, jak i odległych;
  • nadawanie matce Bożej licznych tytułów, które wyróżniają ją spośród innych świętych;
  • proszenie Maryi o wstawiennictwo;
  • odmawianie różańca;
  • nieprzerwane obchodzenie świąt maryjnych znajdujących się w kalendarzu liturgicznym;
  • czczenie obrazów i posągów maryjnych, a także wieszanie ich w domach czy budynkach użytku publicznego;
  • Nadawanie kościołom imienia Matki Bożej;
  • uznawanie objawień maryjnych i przestrzeganie nakazów oraz zasad, które bezpośrednio i pośrednio z nich wynikają. 

fot: pixabay

Dodaj komentarz