Czy w Wielkanoc można jeść mięso?

Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie w całym roku liturgicznym. Dzień zmartwychwstania Chrystusa ma wielkie znaczenie dla wszystkich chrześcijan. Święta wielkanocne poprzedza okres wielkiego postu, który wiąże się z ograniczaniem potraw mięsnych. Czy post obowiązuje również w Wielkanoc?

Wielki post – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

Wielki post rozpoczyna się od środy popielcowej – w ciągu tego dnia obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Kolejne 40 dni to czas, który powinien zostać poświęcony na refleksję nad relacją z Bogiem, nad własną grzesznością. Jest również okazją do pracy nad swoją wiarą. W każdy piątek – i to nie tylko okresu wielkopostnego – należy stosować ścisły post. Zwyczaj ten zapoczątkowali już pierwsi chrześcijanie. W niektórych krajach chrześcijańskich – np. w Hiszpanii – zniesiono obowiązek poszczenia w piątki. Jeden Episkopat Polski nie zdecydował się na ten krok i polscy chrześcijanie powinni wykluczyć z piątkowego jadłospisu wszelkiego rodzaju dania mięsne. 

W które dni Wielkanocy należy pościć?

Świata wielkanocne kojarzą się zarówno z cierpieniem, grzechem i męką, jak i z wielką radością. Śmierć Chrystusa na krzyżu zgładziła ludzkie grzechy i stała się zapowiedzią życia wiecznego. Post ma na celu przygotowanie się do właściwego przeżywania tego wyjątkowego wydarzenia. Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek to dni, podczas których obowiązuje post ścisły. Można zjeść jedynie trzy posiłki – w tym zaledwie jeden do syta. Dodatkowo – ograniczyć należy jakość spożywanych posiłków, czyli zrezygnować z mięsa. Zasady dotyczące zmniejszenia ilości spożywanego jedzenia obowiązują osoby pomiędzy 18, a 60 rokiem życia. Z kolei młodzież w wieku od 14 do 18 lat powinna zrezygnować z mięsa. Dyspensę od postu mają osoby żywiące się w zbiorowych stołówkach. 

W Wielką Sobotę post nie ma charakteru obowiązkowego. Można podjąć się poszczenia, jednak jego zaniechanie nie jest grzechem. Nadal jednak stanowisko Kościoła zaleca do ograniczenia potraw mięsnych, aby w jak najpełniejszy sposób przygotować swoją duszę na przyjście Jezusa. Osoby, które nie są w stanie zrealizować postu w okresie wielkanocnym, mogą zdecydować się na zrealizowanie pokuty w innej formie. Może to być np. modlitwa, uczynek miłosierny, jałmużną lub pobożne spełnianie obowiązków. Mięso można zacząć jeść po rezurekcji – właśnie wtedy rozpoczyna się czas świętowania i radości.

Dodaj komentarz