Biorezonans a Kościół

Biorezonans to jedna z technik leczniczych, które są coraz częściej stosowane przez medycynę alternatywną.  Jej głównym założeniem jest to, że fale elektromagnetyczne, które wytwarza organizm mogą być modyfikowane przez skonstruowane kilkadziesiąt lat temu urządzenie, nazywane biorezonansem. Na czym dokładnie polega ta metoda leczenia i jakie zdanie na jej temat ma Kościół katolicki?

Jak działa biorezonans?

Zgodnie z założeniem twórców aparatu biorezonansowego, w organizmie istnieją dwa rodzaje fal: fizjologiczne oraz patologiczne. To właśnie ich współdziałanie jest przedmiotem działania biorezonansu. Ma on za zadanie osłabienie i zlikwidowanie negatywnego działania fal patologicznych oraz wsparcie, oraz wzmacnianie tych zgodnych z ludzką fizjologią. Jest to niepotwierdzona teoria – nie istnieją żadne badania naukowe potwierdzające działanie tej technologii. Często jest ona wrzucana do kategorii innych niezbadanych metod leczniczych, takich jak homeopatia czy teoria czakr. 

Czy biorezonans ma coś wspólnego z religią?

Terapeuci wykorzystujący biorezonans do prowadzenia terapii leczniczej, bazują na istnieniu niedookreślonej energii. Brak możliwości wskazania jej źródła sprawia, że może ona być wyraźnym zagrożeniem duchowym. Prawdą jest, że nie istnieje żadne oficjalne stanowisko Kościoła, które dotyczyłoby tej materii. Jednak Katechizm Kościoła Katolickiego w jednoznaczny, bezsprzeczny sposób krytykuje wróżby, czary, siły niepowiązane z religią. Nie powinny być one stosowane w żadnym celu – bez względu na to, czy ma on być dla człowieka korzystny, czy nie. Tego rodzaju założenia nie są zgodne z założeniami religii i wierności jednemu Bogu. 

Stosunek Kościoła do biorezonansu

Nauka Kościoła popiera jedynie korzystanie z medycyny, która jest potwierdzona empirycznie, a jej skutki wywodzone są z rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych. Dodatkowo – korzystanie z inwazyjnych, nieprzebadanych technik może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Zła diagnoza, nieodpowiednie leczenie, korzystanie z usług osób niewykształconych medycznie – mogą destrukcyjnie wpłynąć na zdrowie. A należy pamiętać o tym, że nie tylko dusza, ale również ciało to dobra dane przez Boga. Są widzialnym efektem jego mocy i dzieła stworzenia. Każdy człowiek powinien o tym pamiętać i unikać podejmowania kroków, które zaniedbują jego ciało lub stwarzają dla niego zagrożenia. Dlatego lepiej zrezygnować z kontrowersyjnych metod leczenia – takich jak używanie aparatu do biorezonansu. 

Dodaj komentarz