Święta Paulina – patronka chorych na cukrzycę. Życiorys i znaczenie imienia

W historii Kościoła katolickiego można spotkać dwie święte o imieniu Paulina. O pierwszej z nich niewiele wiadomo; była męczennicą za czasów wczesnochrześcijańskich i nie zachowało się wiele źródeł na temat jej życia. Druga z nich, święta Paulina od Serca Jezusa, jest zdecydowanie bliższa naszych czasów. Jej beatyfikacji i kanonizacji dokonał sam papież Jan Paweł II. Kim była święta Paulina od Serca Jezusa i jaką jest patronką?

Święta Paulina – życiorys

Św. Paulina urodziła się we włoskim mieście Vigolo Vattaro, 16 grudnia 1865 roku. Tak naprawdę nazywała się Amabile Lucia Visintainer, Paulina było jej imieniem zakonnym. Swoje dosyć obco brzmiące nazwisko zawdzięczała germańskim korzeniom.

Rodzina św. Pauliny była bardzo biedna, lecz niezwykłe religijna. Częstą praktyką biedniejszych rodzin w tamtych latach była emigracja i tak też postanowiła wyjechać rodzina świętej. Wyemigrowali do Brazylii, gdzie wraz z innymi mieszkańcami założyli wioskę Vigolo. Paulina już od najmłodszych lat przejawiała niezwykłą pobożność, deklarowała swoje oddanie Bogu i żarliwie się modliła. W końcu, 12 lipca 1890 roku, wraz z przyjaciółką oddały swoje życie służbie Bogu, poświęcając je Niepokalanemu Poczęciu Matki Bożej. Dołączały do nich kolejne młode kobiety, chętne do służby ubogim i chorym. Św. Paulina wraz z przyjaciółką dojrzały potrzebę założenia nowego zgromadzenia, które jednoczyłaby je wszystkie. W ten sposób powstało Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Poczęcia, które zostało zatwierdzone przez władze kościelne. W tym samym roku święta przyjęła śluby zakonne i zmieniła swoje imię na Paulina.

Zgromadzenie rozrastało się, a św. Paulina została w 1903 roku jego przełożoną. Niedługo po tym, przeniosła się do São Paulo, gdzie otworzyła klasztor kongregacji, aby dalej służyć najbiedniejszym i opiekować się sierotami.

Zdrowie Matki Pauliny nigdy nie było najlepsze; całe życie zmagała się z cukrzycą. Gdy w 1938 roku podupadła na zdrowiu i w wyniku choroby straciła rękę, a następnie wzrok, jedyną pociechą pozostała jej wiara, aż do śmierci, która nastąpiła 9 lipca 1942 roku.

Jaką patronką jest św. Paulina?

Św. Paulina jest uważana za jedną z patronek zakonu, którego była współzałożycielką – Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Poczęcia. Oprócz tego, całe swoje życie chorowała na cukrzycę, dlatego jest nieoficjalnie uznawana za patronkę osób zmagających się z tym schorzeniem.

Kult świętej Pauliny

Św. Paulina od Serca Jezusa jest czczona przez Kościół katolicki, a dniem jej wspomnienia liturgicznego jest 9 lipca, będący rocznicą jej śmierci. Procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego świętej dokonał papież Jan Paweł II. Beatyfikacja dokonała się 18 października 1991 roku, czyli 49 lat po jej śmierci. Za świętą została uznana 11 lat później, 19 maja 2002 roku w Rzymie. Co ciekawe, Matka Paulina jest pierwszą Brazylijką, która została uznana za świętą. Na okazję świętowania jej beatyfikacji, wykonano 3 relikwie z kości jej palców. Jedną z nich można zobaczyć w Kulpmont, Pensylwania, USA.

Znaczenie imienia Paulina

Paulina to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Najprawdopodobniej wywodzi się od męskiego Paulin lub Paulus, które po łacinie oznaczają imię Paweł. Z tego względu imię Paulina można tłumaczyć jako ,,pochodzącą od Pawła” i takie też było pierwotne znaczenie tego imienia. Jak można wywnioskować, Paulina to zatem żeński odpowiednik Pawła. Imię Pauliny przywędrowało do Polski już w średniowieczu, a pierwsza znana wzmianka pochodzi z ok. 1300 roku, gdzie wystąpiło w formie Pawlina.

Dodaj komentarz