Święta Julia – patronka Korsyki. Życiorys, znaczenie imienia

W historii Kościoła istnieją cztery święte o imieniu Julia; św. Julia z Korsyki, Julia Kim, Julia Billiart oraz Julia Salzano. Poniższy artykuł jest poświęcony św. Julii z Korsyki, nazywanej także męczennicą Julią z Kartaginy, której żywot jest znany z wielu legendarnych przekazów. Kim była św. Julia i co wiemy o jej żywocie?

Święta Julia – życiorys

O świętej Julii wiadomo na pewno, że pochodziła z Kartaginy, ale zmarła na Korsyce. Żyła około roku 400 i większość informacji, jakie posiadamy o jej żywocie, pochodzi ze źródeł i przekazów legendarnych, nie historycznych. Św. Julia prawdopodobnie dostała się do niewoli jako młoda dziewczyna, gdy to Kartaginę podbili Wandalowie, którymi dowodził Genzeryk. Następnie została sprzedana jako niewolnica pewnemu syryjskiemu kupcowi, Euzebiuszowi, który początkowo namawiał usilnie Julię do porzucenia wyznawanej wiary, ale gdy ta odmawiała, zaskoczyła go jej gorliwość i wytrwałość, przez co zyskała w jego oczach.

Ukrzyżowanie św. Julii
Ukrzyżowanie św. Julii, obraz Hieronima Boscha, ok. 1497 rok

Julia wiodła życie niewolnicy, podróżując wraz ze swoim panem, aż pewnego razu, gdy miała ok. 20 lat, trafiła na Korsykę, na której akurat było obchodzone jedno z pogańskich świąt. Podczas obchodów, Julia napotkała wielką trudność; próbowano ją zmusić do porzucenia wiary i oddania czci pogańskim bożkom, na co dziewczyna nie chciała się zgodzić. Wiernie trwała w wierze i nie zamierzała odwracać się od wiary. Za swoją odmowę wkrótce musiała zapłacić straszliwą cenę – została uwięziona i poddana okrutnym torturom. Według niektórych, odcinano jej piersi czy wyrywano włosy. Ostatecznie św. Julia zginęła męczeńską śmiercią poprzez ukrzyżowanie.

Jaką patronką jest święta Julia?

Św. Julia jest przede wszystkim patronką trzech włoskich miast; Bergamo, Livorno oraz Brescii, a także wyspy Korsyki. Jest także szczególnie czczona w Nonza, francuskiej miejscowości w regionie Korsyka, gdzie dniem jej obchodów jest 22 maja. Św. Julia jako patronka cieszy się wyjątkową popularnością właśnie we Włoszech, w innych częściach świata nie jest aż tak znana.

Kult świętej Julii

Św. Julia jest uważana za świętą zarówno przez Kościół katolicki, jak i przez prawosławną cerkiew. Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim ma miejsce 22 maja, z kolei cerkiew prawosławna wspomina św. Julię 29 lipca, według kalendarza gregoriańskiego.

Święte relikwie świętej są umieszczone w Brescii, a kościół, w którym się znajdują, w średniowieczu był popularnym celem pielgrzymek. W ikonografii św. Julia jest przedstawiana jako kobieta z jasnymi, kasztanowymi włosami opadającymi na ramiona oraz ubrana w jasnoczerwone szaty i trzymająca w dłoniach krzyż, który jest jednym z jej atrybutów. Często jest także przedstawiana jako dziewica z palmą. Oprócz krzyża i palmy, do jej atrybutów należy także korona.

Scena, przedstawiająca ukrzyżowanie św. Julii została ukazana przez słynnego Hieronima Boscha na tryptyku, który zdobi Pałac Dożów w Wenecji.

Znaczenie imienia Julia

Julia to żeńskie imię pochodzące jeszcze z czasów starożytnego Rzymu, początkowo stanowiło jednak jedynie przydomek, wywodzący się od rzymskiego rodu Juliuszów. W Polsce imię to pojawiło się stosunkowo późno, gdyż dopiero w XVIII wieku. W wolnym tłumaczeniu imię Julia oznacza ,,promienista” lub ,,młoda”.

Zdjęcie główne: Fragment neogotyckiego witrażu w katedrze Meaux z 1867 roku przedstawiającego świętą Julię, domena publiczna

Dodaj komentarz