Nowenna pompejańska – jak odmawiać? Historia

Nowenna pompejańską może być znana również pod nazwą nowenny nie do odparcia. Jest ona modlitwą różańcową. Adresowana jest do Maryi z Pompejów i można poprzez nią prosić o różnorodne łaski. Jest ona zdecydowanie dłuższa i bardziej czasochłonna niż tradycyjna, dziewięciodniowa nowenna. Jaka jest historia nowenny pompejańskiej i jak należy ją odmawiać?

Nowenna pompejańska – historia

Osobą, która rozpropagowała nowennę pompejańską jest Bartolo Longo. Jednak pierwsza relacja o tej modlitwie pochodzi od pochodzącej z Neapolu Fortunatiny Agrelli, której to objawiła się matka Boża. Nastąpiło to w jej 21 roku życia, a Maryja objawiła się jej podczas choroby. Nakazała modlitwę przez 54 dni z rzędu. Połowę tego czasu młoda kobieta miała poświęcić na prośby o zdrowie, a przez kolejne 27 dni – dziękować za uzdrowienie. Odzyskanie zdrowia przez dziewczynę, zostało uznane przez papieża w końcówce XIX wieku. Właśnie ta decyzja Leona XIII zapoczątkowała tradycję zanoszenia modlitw Matce Boskiej Pompejańskiej. 

Bartłomiej Longo, zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem, nawoływał do modlenia się przy pomocy różańca. To on rozgłosił cud Fortunatiny Agrelli, a także rozpoczął tradycję odprawiania nabożeństw w Pompejach. Był on także inicjatorem budowy kościoła Matki Bożej Różańcowej na ruinach znajdujących się w Pompejach. W tymże miejscu, umieszczono też cudowny obraz, który doczekał się koronacji. W przyszłości, w świątyni miały miejsca kolejne uzdrowienia. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na tym obszarze błyskawicznie wręcz rozwinęła się turystyka, a nowenna pompejańska stała się nieodłącznym elementem codzienności wielu chrześcijan. 

Nowenna pompejańska – forma

Nowenna pompejańska jest modlitwą, której głównym założeniem jest odmawianie różańca przez 54 dni z rzędu. W tym czasie, należy pamiętać o 15 tajemnicach różańca oraz o dodatkowych, krótkich modlitwach. Jaki jest podstawowy podział nowenny pompejańskiej? Dzieli się ona na dwie części. Pierwsza z nich jest błagalna, a druga dziękczynna. Przed rozpoczęciem nowenny, warto zanotować sobie wszystkie terminy, aby nie zgubić się w ilości dni. 

Niezwykle ważnym założeniem jest to, że nowenna pompejańską powinna być odmawiana w jednej intencji przez cały czas. Prośba o łaskę powinna też być możliwie jak najbardziej precyzyjna. W ciągu jednej doby, niezbędne jest odmówienie każdej z tajemnic różańcowych. Jak wygląda schemat codziennej modlitwy?

  • Znak krzyża świętego;
  • opisanie intencji;
  • zastosowanie sformułowania informującego o odmawianiu modlitwy na cześć Królowej Różańca Świętego;
  • odmówienie części różańca;
  • modlitwa „cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości?”;
  • trzykrotne powtórzenie sformułowania „Królowo Różańca Świętego – módl się za nami”;
  • znak krzyża świętego.

W powyższy sposób, powinna zostać odmówiona każda z części: radosna, bolesna, chwalebna oraz światła.

Świadectwa nowenny

Obecnie, wiele osób decydujących się na odmówienie nowenny pompejańskiej, dzieli się swoim świadectwem z innymi. Wypowiedzi dziękczynne można znaleźć chociażby na powstałych w tym celu stronach internetowych. Z łatwością można odnaleźć kilka, a nawet kilkanaście świadectw miesięcznie. Wskazuje to na miłosierdzie Matki Bożej, na jej dobro i zdolność przebaczenia. 

Przed podjęciem wyzwania odmówienia nowenny pompejańskiej, warto nauczyć się skupienia podczas regularnego odmawiania różańca. Jest to modlitwa wymagająca zaangażowania i systematyczności. Tylko dzięki głębokiej wierze możliwe jest wytrwanie w postanowieniu, aż 54 dni. 

Dodaj komentarz