Spowiedź online – czy można się wyspowiadać przez telefon lub internet?

Czasy pandemii sprawiły, że wiele aktywności z życia codziennego przeniosło się do sieci. Obostrzenia dotyczyły także kościołów i liczby wiernych uczestniczących w mszach świętych czy spowiedziach, co sprawił, że zaczęły pojawiać się serwisy oferujące opcję spowiedzi online bądź przez telefon. Spowiedź online od początku wywoływała dużo kontrowersji i dalej dla wielu jest szokująca. Jakie jest stanowisko Kościoła w sprawie spowiedzi online? Czy taka spowiedź jest w ogóle ważna?

Kiedy powstała spowiedź online?

Spowiedź online to wytwór pandemii, jednak mimo iż, obostrzenia pandemiczne zostały dawno zniesione, w internecie dalej można natknąć się na tego typu usługi. Z czego wynika popularność spowiedzi online? W czasach pandemii strach przed zakażeniem wirusem Covid-19 zapewnił spowiedzi online dużą popularność, gdyż część wiernych nie chciała, lub nie była w stanie udać się do kościoła. Wielu ludzi nie przepada także za chodzeniem do spowiedzi; często towarzyszy temu uczucie wstydu czy niechęci do dzielenia się intymnymi szczegółami swojego życia. Spowiedź online lub przez telefon zapewnia pewnego rodzaju anonimowość, która jest ceniona przez wiele osób, dlatego nadal cieszy się ona pewnym zainteresowaniem.

Czy Kościół katolicki uznaje spowiedź online?

Mimo znacznego entuzjazmu części wiernych co do spowiedzi online, Kościół katolicki zdecydowanie nie uznaje tej formy spowiedzi. Wielu księży wykazywało znaczne oburzenie faktem, iż takie pomysły w ogóle się pojawiły i podkreślali, że spowiedź jest ważna tylko w formie fizycznej, w konfesjonale lub w wyjątkowych przypadkach choroby, szpitalu czy domu osoby chorej. Jeśli wierny nie ma możliwości udania się do Kościoła, może skorzystać z tzw. aktu żalu doskonałego.

Niektóre z usług internetowej spowiedzi były dodatkowo płatne, co całkowicie nie zgadza się z zasadami katolickiej spowiedzi. Oferty wyspowiadania się przez telefon czy internet były zatem tak naprawdę próbą zarobienia na lęku przez pandemią wiernych. Rozgrzeszenie z popełnionych grzechów można otrzymać tylko i wyłącznie po spowiedzi w tradycyjnym konfesjonale. Spowiedź online nie jest ważna i nie należy do niej podchodzić, niezależnie od okoliczności. Większość parafii oferuje różne terminy spowiedzi i nawet poza terminem mszy świętej, można udać się na spowiedź.

Nie jest możliwe sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania za pośrednictwem mediów, w tym przez telefon lub Internet (Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski z 30 marca 2023)

Spowiedź przez telefon – lepsza niż spowiedź online?

Spowiedź przez telefon z założenie działa na podobnej zasadzie co spowiedź online – gwarantuje spowiadającemu się anonimowość. Jest ona traktowana tak samo jak spowiedź online, czyli po prostu nie jest ważna. Nie jest możliwe otrzymanie rozgrzeszenia na podstawie rozmowy telefonicznej, dlatego należy unikać z daleka takiej formy spowiedzi.

Spowiedź online to oszustwo

Ze względu na to, że kościół nie uznaje spowiedzi online czy przez telefon, wszelkie serwisy internetowe oferującego tego typu ,,oczyszczenie z grzechów” są nieprawdziwe i bazują na oszukiwaniu ludzi w celach zarobkowych.

fot: Michael Gaida / Pixabay

Dodaj komentarz