Czy joga to grzech?

Joga jest aktualnie jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, a to ze względu na jej nieocenione korzyści fizyczne; lepsza kondycja, zwiększenie siły mięśni czy ulga w różnego rodzaju bólach stawów i kości. Co jakiś czas pojawia się jednak dyskusja na temat jogi w środowisku katolickim; czy joga jest praktyką odpowiednią dla praktykującego katolika? Wątpliwości w tym temacie wzbudza przede wszystkim psychiczny i filozoficzny aspekt jogi – joga to praktyka nie tylko dla ciała, ale i umysłu. Czy joga to grzech?

Joga a hinduizm

Tradycyjnie, joga wywodzi się z hinduizmu oraz buddyzmu i to właśnie ten fakt budzi największe zastrzeżenia niektórych katolickich duchownych. Mimo iż, joga jest nierozerwalnie związana z hinduizmem, współczesne praktykowanie jogi nie musi mieć wcale nic wspólnego z hinduizmem czy innymi obcymi dla katolika religiami.

Joga może być, ale nie musi, bardzo uduchowioną praktyką, a filozofia, która nią kieruje skupia się przede wszystkim na osiągnięciu całkowitej harmonii wewnętrznej oraz kontroli nad swoim ciałem. Ćwiczenia jogi dotyczą głównie rozciągania i wzmacniania ciała poprzez statyczne pozycje, które wymagają jednak wielkiego skupienia. Joga wywiera nacisk także na czas relaksacji oraz ćwiczenie dopasowania oddechów do ruchów ciała.

Czy joga jest praktyką religijną?

Mimo wszystko, joga absolutnie nie jest praktyką religijną. Nie oddaje czci żadnemu bóstwu, nie występują tu modlitwy związane z konkretną religią. Joga jest praktyką filozoficzną, skupioną przede wszystkim na ogólnie ujętej filozofii życia, która może – ale nie musi – dotyczyć aspektu religijnego.

Warto wspomnieć, że praktykowanie jogi korzystnie wpływa na nasze zdrowie, niezależnie od tego, czy w pełni korzystamy z jej duchowego aspektu. Regularne praktykowanie jogi nie tylko poprawia kondycję fizyczną, lecz także znacznie poprawia samopoczucie oraz uczy technik relaksacyjnych, które mogą być przydatne w radzeniu sobie z codziennym stresem. Swoją popularność joga zawdzięcza właśnie tym pozytywnym aspektom dla zdrowia, a nie duchowym praktykom.

Czy joga jest odpowiednia dla katolików?

Kościół katolicki nie ma oficjalnego, jednoznacznego stanowiska w sprawie tego, czy joga jest grzechem. Wszystko zależy od tego, jak wygląda nasza praktyka jogi, czy skupiamy się jedynie na aspekcie fizycznym, czy praktykujemy jogę także duchowo, a jeśli tak, to w jaki sposób. Praktyka duchowa jogi nie musi wcale oznaczać popełniania grzechu, gdyż może ona po prostu skupiać się na naszej psychice i dążeniu do harmonii z własnymi myślami i ciałem. Czy z praktykowania jogi należy się w takim razie spowiadać? Odpowiedź na to pytanie powinien znać spowiadający nas spowiednik, który po wysłuchaniu nas określi, czy sposób praktykowania przez nas jogi nie kłóci się z chrześcijańskimi wartościami.

Fot: Irina L / Pixabay

Dodaj komentarz