Czy picie alkoholu to grzech?

Alkohol to najczęściej stosowana używka. Ciężko wyobrazić sobie piątkowe spotkanie z rodziną czy znajomymi bez wypicia piwa czy kieliszka wina – nie mówiąc o trunkach wysokoprocentowych.  Często stawianym pytaniem jest to czy picie alkoholu jest grzechem. Niemożliwe jest udzielenie krótkiej odpowiedzi na to pytanie. Jakie zdanie na temat napojów alkoholowych ma Kościół katolicki?

Kiedy alkohol mógłby być grzechem?

Warto pamiętać o tym, że nie istnieje jednoznaczne źródło wskazujące o tym, że Bóg nakazuje abstynencję. W końcu Nowy Testament zawiera fragment mówiący o Jezusie, który stworzył wino na weselu w Kanie Galilejskiej. Kategoryczne unikanie alkoholu nie jest wymagane – jest to bowiem dar od Boga. Grzechem będzie jednak upijanie się i nadużywanie alkoholu. Trudną kwestią jest określenie granicy, gdyż jest ona dość płynna. 

Większość osób duchownych twierdzi, że należy spowiadać się nie z picia alkoholu, a z wprowadzenia się w stan upojenia. Świadczy o nim m.in chwiejny chód, niewyraźna mowa czy problem ze zorientowaniem się w rzeczywistości. Jeśli picie napojów procentowych jest niekontrolowane, może prowadzić do zgorszenia lub łamie prawo w danym kraju – jedynie wtedy wskazana jest całkowite unikanie alkoholu. 

Jakie niebezpieczeństwa są związane z piciem alkoholu?

Alkohol spożywany w rozsądnych ilościach nie wywołuje niebezpieczeństwa. Ryzykowne jest jednak jego nadużywanie, stosowanie go jako sposobu na poprawę nastroju lub zagłuszenie problemów. Nierozsądne spożywanie alkoholu może być przyczyną większej ilości grzechów niż jedynie ten związany z piciem. Z reguły alkoholicy wywołują problemy rodzinne. Dodatkowo, regularne picie ma charakter uzależnienia – niemożliwe jest wtedy szczere podejście do sakramentu spowiedzi. Ważnym elementem jest bowiem przyrzeczenie postanowienia poprawy. Alkoholik jednak zamierza nadal kontynuować picie – dopóki nie uda się na odwyk lub terapię. 

Osoby, które nieustannie popełniają grzech upijania się, powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy. Może to być psychoterapia, odwyk lub korzystanie ze spotkań w grupie Anonimowych Alkoholików. W przypadku pokonania problemu – zalecana jest całkowita abstynencja, której powinna towarzyszyć intencja wspomagania duchowego uzależnionych. 

Dodaj komentarz