Czy palenie marihuany to grzech?

Marihuana – zarówno stosowana w celach leczniczych, jak i rekreacyjnych – z roku na rok staje się legalna w coraz większej liczbie krajów. Jeszcze do niedawna, była to substancja prawnie zabroniona, praktycznie na terenie całej Europy. Wtedy jej palenie było jednoznacznie uznawane za grzech. Jakie zdanie na ten temat ma obecnie Kościół Katolicki?

Używanie marihuany, a jednostka w Kościele

Chrześcijanin, który postępuje zgodnie z przykazaniami Bożymi, powinien na wszystkich obszarach życia kontrolować swoje postępowanie. Dotyczy to również stosowania substancji uzależniających. Picie alkoholu jest dozwolone – do momentu, w którym nie następuje stan upojenia alkoholowego, a spożywanie napojów procentowych nie przeradza się w uciążliwy nawyk. Podobnie można interpretować kwestię spożywania marihuany. Jeśli jest ona stosowana w celu rekreacyjnym, często może wiązać się z chęcią unikania trudnych emocji, przeżywania rzeczywistości czy podejmowania życiowych wyzwań. W takich sytuacjach, palenie tego zioła z pewnością powinno skłonić do wyspowiadania się. Korzystanie z marihuany często też skłania do szukania coraz mocniejszych doznań, sięgania po twarde narkotyki, które wiążą się z grzechem działania na szkodę własnego ciała. 

Czy marihuana zawsze wiąże się z grzechem?

Część osób uważa, że palenie marihuany nie jest w żadnym stopniu szkodliwe. Choć wielu badaczy skłania się w kierunku teorii potwierdzającej brak potencjału do fizycznego uzależnienia, marihuana ma wpływ na funkcjonowanie psychiczne. Często wpływa na alienację, spowalnia reakcję, czasem prowadzi do powstania ignorancji. Są to kwestie, które wiążą się ze szkodą dla różnorodnych sfer życia.

Biblia zezwala na picie alkoholu w umiarkowanych ilościach. Jednak stosowanie marihuany praktycznie zawsze wiąże się z chęcią osiągnięcia haju. Wystarczy tylko kilka zaciągnięć i dana osoba już wprowadza się w stan odurzenia. Większość osób właśnie na tej podstawie stwierdza, że palenie marihuany jest grzechem ciężkim. Zaburzenia związane z oceną rzeczywistości, problemy z funkcjami poznawczymi, opóźniony refleks – to tylko niektóre z symptomów wskazujących na stan upojenia, który zawsze wiąże się z popełnieniem grzechu. 

Dodaj komentarz