Czy palenie papierosów to grzech?

Kościół Katolicki reguluje wiele sfer życia codziennego. Kiedy do Europy przywieziono tytoń, palenie papierosów również nie pozostało bez echa wśród wypowiedzi osób duchownych. Wtedy, jednoznacznie zakazano stosowania tego rodzaju produktów. Jak wygląda obecna sytuacja dotycząca tej używki? Czy palenie papierosów jest grzechem?

Palenie papierosów, a moralność

Pismo święte nie nawiązuje do palenia tytoniu. Jasno wypowiada się jednak w sposób ogólny, na temat nałogów. Stanowisko Kościoła jest jednoznaczne – każdy nałóg jest grzechem. Palacze zmagający się z uzależnieniem, uznają tytoń za priorytet na liście wartości. Często zdarza się, że papierosy są pierwszą rzeczą kupowaną za pieniądze z domowego budżetu, a jest to jawny występek przeciwko swojej rodzinie. 

Dodatkowo – ciało człowieka powinno być traktowane z szacunkiem. Regularne stosowanie używek może być przyczyną wystąpienia chorób śmiertelnych lub skazujących daną osobę na poniesienie znacznego uszczerbku na zdrowiu. Osoba wierząca nie powinna w żaden świadomy sposób niszczyć swojego organizmu. Tego rodzaju działania są jasno interpretowane jako grzech śmiertelny. 

Czy palenie papierosów jest grzechem?

Palenie to grzech – głównie ze względu na świadome niszczenie swojego zdrowia. Dodatkowo, palacze działają też na szkodę osób przebywających w ich otoczeniu. Bierne palenie również pustoszy organizm – palenie w towarzystwie rodziny, znajomych czy przechodniów na ulicy jest ciężkim grzechem również ze względu na narażanie ich na bezpośrednie działanie dymu tytoniowego. 

Palacze, którzy korzystają z tytoniu nałogowo, systematycznie oddalają się od Boga. Nie są bowiem w stanie w szczery sposób przystąpić do sakramentu pokuty. Niezbędne jest bowiem w tym celu przyrzeczenie poprawy – słowa tego rodzaju wypowiedziane przez nałogowego palacza nigdy nie będą zgodne z prawdą.

Każdy katolik powinien strzec się przed wpadnięciem w nałóg. Papierosy uzależniają bardzo silnie, co sprawia, że niezwykle ciężko jest z nich później zrezygnować. Nie warto więc zaczynać. Korzystanie z tytoniu to same szkody – dla swojego zdrowia, dla zdrowia osób z najbliższego otoczenia, dla relacji z Bogiem, a także relacji rodzinnych i domowego budżetu.

Dodaj komentarz