Jak spowiadać się z dotykania?

Spowiedź święta to z reguły dość stresujący moment. Często wiąże się z zastanawianiem się w jakie słowa ubrać dany grzech, aby dane sformułowanie było trafne i nie okazało się wulgarne. Problem ten najczęściej dotyczy kwestii związanych z seksualnością. Jak spowiadać się z dotykania, aby nie wiązało się to z długotrwałymi rozmyślaniami i dyskomfortem?

Czy dotykanie miejsc intymnych jest grzechem?

Dotykanie miejsc intymnych może zostać uznane za grzech jedynie w niektórych sytuacjach. Jest to normalna część ciała, która została stworzona przez Boga. W sytuacji kąpieli czy dbałości o higienę, jak najbardziej można dotykać swoich stref intymnych bez konieczności późniejszego udania się do spowiedzi. 

Istnieje jednak dość długa lista grzechów związanych z dotykaniem miejsc intymnych. Na czele znajduje się masturbacja. Korzystanie z własnego ciała dla uzyskania egoistycznej przyjemności jest sprzeczne ze słowem głoszonym przez Pismo Święte. Często może też przerodzić się w nałóg, który jest przyczyną odsunięcia się od Boga. W tej sytuacji, zawsze należy udać się do konfesjonału i zadośćuczynić za swoje grzechy. 

Jak spowiadać się z czynów związanych z seksualnością?

Seksualność to dar dla człowieka, od Boga. Ludzkie ciało dąży do seksualnego zaspokojenia, ale nie powinno być traktowane jako źródło zabawy i rozkoszy, wykorzystywane bezrefleksyjnie. Wbrew pozorom – można mieć udane życie seksualne, które będzie prowadzone zgodnie z zamysłem Bożym. Jak w sytuacji popełnienia grzechu związanego z intymnością, należy wyznać go w konfesjonale?

Często spotykany przez spowiedników jest wstyd i zażenowanie. Mówienie o sprawach dotyczących seksualności jest dla wielu osób tematem niezwykle krępującym. Jest to związane z delikatnością dotyczącą sfery intymnej, która może zostać łatwo zraniona przez cudzą wypowiedź. Jednak aby skutecznie pokonać grzech i nie popełnić go ponownie, należy go nazwać. Jest to pierwszy krok na drodze do pojednania z Bogiem. Żadne zło nie może zostać przebaczone, a kara odpuszczona, jeżeli przewinienie nie zostanie nazwane. Aby przełamać swój lęk, warto zdecydować się na rozmowę z zaufanym spowiednikiem, któremu jest się gotowym opowiedzieć o swoich grzechach w szczery sposób. 

Dodaj komentarz