Święty Szymon – patron rzemieślników i spawaczy. Życiorys i znaczenie imienia

Święty Szymon Apostoł był jednym z dwunastu uczniów Chrystusa i męczennikiem. Święty Szymon słynie przede wszystkim z tego, że jest najmniej znanym z wszystkich apostołów – o jego życiu wiadomo najmniej. Nawet szczegóły jego męczeńskiej śmierci nie są dobrze znane do dzisiaj – istnieją co do niej co najmniej trzy hipotezy. Kim był św. Szymon Apostoł i jakim jest patronem?

Święty Szymon – życiorys

Św. Szymon to zdecydowanie najmniej znany nam apostoł spośród wszystkich dwunastu uczniów Jezusa. Ewangelia wspomina o nim zaledwie trzy razy, co nie daje nam zbyt wielu informacji dotyczących życia i śmierci świętego męczennika. Ewangeliści Mateusz i Marek dali mu przydomek Kananejczyka – co może sugerować, że pochodził z Kany. Łukasz Ewangelista nadaje mu z kolei przydomek Zelotes, co oznacza ,,gorliwy”.

Według katolickiej tradycji pochodzącej z czasów średniowiecza, św. Szymon wraz z św. Judą Tadeuszem wędrowali po Afryce Północnej i głosili Ewangelię tamtejszym mieszkańcom, przekazując im słowo Boże i nawracając. Szczegóły śmierci św. Szymona nie są znane i możemy jedynie zakładać, że zginął on śmiercią męczeńską. Istnieje wiele teorii co do śmierci św. Szymona, a jedna z nich nawet podaje, że święty zmarł w Jerozolimie, za panowania cesarza Trajana, w wieku ponad 100 lat – jest to jednak wersja uważana za najmniej prawdopodobną. Według większości przekazów święty zginął poprzez ścięcie mieczem lub przepiłowanie drewnianą piłą. Św. Szymon według przekazów miał zginąć razem z św. Judą Tadeuszem, najprawdopodobniej na terenie Persji.

Jakim patronem jest św. Szymon?

Św. Szymon Apostoł jest patronem rzemieślników takich jak farbiarze, garncarze czy grabarze, ale także patronuje spawaczom. Św. Szymon to także patron diecezji siedleckiej.

Kult świętego Szymona

W Kościele katolickim św. Szymon jest wspominany razem z św. Judą Tadeuszem, a wspomnienie liturgiczne ma miejsce 28 października. Kult św. Szymona jest obecny także w kościele prawosławnym; cerkiew wspomina go dwukrotnie w ciągu roku; 23 maja według kalendarza gregoriańskiego oraz 13 lipca, gdy obchodzony jest sobór dwunastu apostołów.

Przedstawianie św. Szymon w ikonografii różni się pomiędzy sakralną sztuką zachodu i wschodu. Na wschodzie, w tradycji prawosławnej, św. Szymon zwykle jest przedstawiany jako starszy mężczyzna z krótkimi, siwymi włosami i krótką brodą. Ubrany jest w szaty typowe dla apostołów, czyli paliusz, tunikę oraz sandały. Jego atrybutem jest zwój, który trzyma w lewej ręce, a prawą czyni znak błogosławieństwa. Często także występuje na ikonach przedstawiających epizody z życia Chrystusa, w towarzystwie pozostałych apostołów.

W tradycji katolickiej, św. Szymon jest przedstawiany zupełnie inaczej; z długimi włosami i w pelerynie z kapturem zamiast paliusza. Jego atrybutami są tutaj księga, kotwica, palma czy piła lub włócznia.

Znaczenie imienia Szymon

Szymon jest męskim imieniem pochodzenia hebrajskiego, pochodzi od dwóch wyrazów szim on, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,Bóg wysłuchał”, dlatego często było nadawane dzieciom jako wyraz wdzięczności do Boga za wysłuchanie modlitw o urodzenie syna. Imię Szymon mogło tym samym szczególnie sprzyjać temu, kto je nosił.

Zdjęcie główne: Święty Szymon, obraz Petera Paula Rubensa, 1611

Dodaj komentarz