Święta Kamila – życiorys, znaczenie imienia

W Kościele katolickim znane są aż trzy święte noszące imię Kamila. Jest to święta Kamila z Tuluzy, cysterska zakonnica, czczona szczególnie mocno we francuskiej miejscowości Sainte-Camelle, św. Kamila z Auxerre, która jest katolicką świętą dziewicą, oraz św. Kamila Baptysta Varano, najbardziej znana spośród wyżej wymienionych. Św. Kamila Baptysta Varano była włoską zakonnicą, której całe życie było poświęcone wierze i umartwianiu się. Kim była św. Kamila Baptysta Varano i jak wyglądał jej żywot?

Święta Kamila – życiorys 

Św. Kamila Baptysta Varano urodziła się w połowie XV wieku, a konkretnie 9 kwietnia 1458 roku w rodzinnej miejscowości Camerino, a zmarła 31 maja 1524 roku, także w Camerino.

Święta pochodziła z zamożnej, książęcej rodziny, a jej dzieciństwo należało do szczęśliwych i pozbawionych trosk. W wieku 8 lub 10 lat, po usłyszeniu kazania pewnego księdza z Leonessy, młoda święta postanowiła zadawać sobie w każdy piątek szczególne umartwianie, ku czci Jezusa Chrystusa. Postanowienia dotrzymała, a nawet przypieczętowała je później oficjalnym ślubem. Z biegiem lat zadawała sobie coraz częściej pokutę i umartwianie, wszystko to z miłości do ukrzyżowanego Chrystusa.

Rodzice Kamili pragnęli zapewnić jej zarówno dobre wykształcenie, odpowiednie do jej statusu społecznego, jak i dobrą partię małżeńską. Św. Kamila pokrzyżowała jednak ich plany gdy wstąpiła do zakonu klarysek w Urbino, gdzie przyjęła zakonne imię Baptysta. Zakon ten był znany z szczególnej surowości i dyscypliny, a święta swoją decyzję o dołączeniu do niego argumentowała chęcią naśladowania ubogiego tryby życia Zbawiciela, aby jak najbardziej się do Niego zbliżyć.

Trzy lata od dołączenia do zakonu w Urbino przeniosła się wraz z ośmioma towarzyszkami do nowopowstałego klasztoru w Camerino, który ufundował jej ojciec. Pełniła tam funkcję ksieni, czyli żeńskiego odpowiednika opata. W późniejszym czasie założyła także klasztor w Fermo.

Św. Kamilę szczególnie inspirowały żywoty świętych Franciszka i Klary z Asyżu, pragnęła ich jak najlepiej naśladować. Za swoją pobożność i oddanie Bogu otrzymała łaskę wizji, a często ukazywała jej się właśnie św. Klara, dając jej wskazówki i rady.

Św. Kamila Baptysta Varano zmarła w Camerino podczas epidemii, a jej żywot był surowy i naznaczony dyscypliną, która doprowadziła ją blisko Boga.

Jaką patronką jest św. Kamila Baptysta Varano?

Św. Kamila Baptysta Varano nie została nigdy mianowana patronką.

Kult św. Kamili

Beatyfikacja Kamili Baptysty Varano odbyła się 7 kwietnia 1843 roku i dokonał jej papież Grzegorz XVI. Na proces kanonizacyjny św. Kamila musiała jednak jeszcze długo poczekać; została kanonizowana dopiero 17 października 2010 roku przez papieża Benedykta XVI w słynnej Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Św. Kamila Baptysta Varano jest czczona przez Kościół katolicki, a jej wspomnienie liturgiczne ma miejsce w dzień jej śmierci, czyli 31 maja. Szczególnie czczona jest we włoskim miasteczku Camerino.

W ikonografii atrybutami św. Kamili Baptysty Varano jest habit klariański oraz krzyż.

Znaczenie imienia Kamila

Imię Kamila jest tak żeńską formą imienia Kamil. Oba te imiona wywodzą się z języka łacińskiego, a konkretniej od słowa camillus, które oznacza osobę szlachetnie urodzoną. W Polsce imię to pojawiło się stosunkowo późno, gdyż dopiero w XVIII wieku.

Dodaj komentarz

x