Roraty – najważniejsze zwyczaje, kiedy obchodzimy, lampiony

Roraty kojarzone są z jesienią i początkami zimy. To właśnie na tych mszach świętych wierni pojawiają się w kościołach z lampionami. Roraty są ważnym elementem, który umożliwia przygotowanie się na spotkanie z Jezusem podczas świąt Bożego Narodzenia. Czym tak właściwie są roraty i jakie tradycje są z nimi związane?

Roraty – najważniejsze informacje

Adwent trwa cztery tygodnie i jest czasem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nazywano ten czas czterdziestnicą ze względu na to, że trwał aż 40 dni. Najbardziej charakterystycznym elementem tego okresu roku liturgicznego jest odprawianie porannych mszy świętych ku czci Maryi – nazywane są one roratami. 

Historia rorat jest bogata i dość dokładnie znana. Jednym ze zwyczajów było zadawanie mężczyznom pytań o imię przez Panie, które mogły dowiedzieć się jak będzie nazywał się ich przyszły mąż. W dniach, w których odprawiane były roraty należało też zrezygnować z prac polowych, a wieczorami wspólnie wykonywano różnorodne prace przygotowując się do świąt.

Termin „roraty” pochodzi od słów słynnej antyfony „Niebiosa, spuśćcie rosę”. Jej tekst opisuje oczekiwanie na narodziny Chrystusa. Obecnie w społeczeństwie panuje pogląd, który mówi, że msze roratnie są dedykowane dzieciom. Nic bardziej mylnego – jest to nabożeństwo ważne dla każdego chrześcijanina pragnącego przygotować swoją duszę na spotkanie ze Zbawicielem. Historycznie, roraty zawsze odbywały się w godzinach porannych. Obecnie jednak Kościół dostosowując się do zmian w trybie życia, praktykuje odprawianie rorat również wieczorami. Dzięki temu każdy uczestnik wspólnoty Kościoła może pojawić się na tym nabożeństwie. 

Czas, w którym odbywają się roraty często jest wykorzystywany przez księży w celu zainteresowania młodzieży kościołem i wiarą. Często odprawiane są z tego powodu specjalne msze roratnie dla najmłodszych, którym towarzyszą różne zadania. Może to być codzienne przynoszenie karteczki z dobrym uczynkiem lub tradycyjne losowanie figurki Matki Bożej. 

Lampiony na roraty – co symbolizują?

Przychodzenie na roraty z lampionami jest powszechnie znaną tradycją. Wywodzi się ona z przypowieści Jezusa. Głosi ona, że panny czekały na przyjście zbawiciela, oświetlając otoczenie lampami. Dodatkowo, tradycja wzmocniła się tym, że jakiś czas temu ludzie wybierając się na roraty musieli oświetlać sobie drogę lampionami. 

A jaką formę mają lampiony? Praktykowanym zwyczajem jest własnoręczne wykonywanie lampionów w domu. Można też kupić czworoboczne, gotowe egzemplarze, które są przyozdobione symbolami kościoła katolickiego. Od kilku lat, można nabyć specjalne latarenki, które w środku mają lampkę zasilaną przez baterie. Jest to praktyczne i proste rozwiązanie, które nie wymaga korzystania z żywego ognia. 

Jakie zwyczaje są związane z roratami?

Msze święte odbywające się w adwentowe poranki są ważne w życiu osób będących członkami wspólnoty Kościoła. Do tradycji związanych z tymi nabożeństwami należą m.in roratki. Są one długimi świecami, które ozdabiane są błękitną wstążką. Symbolizują Maryję i powinny być zapalane przed modlitwą zarówno w Kościele, jak i w domu. 

Poza słynnym lampionem, znanym zwyczajem jest tworzenie wieńców adwentowych. Podobnie jak roratki, również wieńce powinny znaleźć się w domach i w kościołach. Najczęściej są one wykonane ze świerku, a ich centralnym elementem są 4 świece. Należy zapalać jedną podczas każdej kolejnej niedzieli adwentu. Wieniec ma nawiązywać do solidarności i więzów w rodzinie, która trwa w przygotowaniach do ponownego przyjścia Zbawiciela. 

W adwencie, najczęściej czytana jest księga proroka Izajasza. To w niej zawarte są fragmenty, które głoszą nowinę o przyjściu Jezusa na świat. Najczęściej śpiewane pieśni to Archanioł Boży Gabryjel, oraz Spuśćcie nam na ziemskie niwy. W okresie adwentu większość chrześcijan przystępuje też do sakramentu spowiedzi.

Dodaj komentarz