6 sierpnia – Święto Przemienienia Pańskiego

6 sierpnia to dzień zajmujący szczególne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Święto Przemienienia Pańskiego jest przypomnieniem zdarzenia, które nakazało Apostołom wiarę w Syna Bożego i pełniło funkcję przygotowania ich do jego śmierci na krzyżu. Jaka jest historia tej uroczystości i czy 6 sierpnia należy do świąt nakazanych? 

Roraty – najważniejsze zwyczaje, kiedy obchodzimy, lampiony

wierni ze świecami na roratach

Roraty kojarzone są z jesienią i początkami zimy. To właśnie na tych mszach świętych wierni pojawiają się w kościołach z lampionami. Roraty są ważnym elementem, który umożliwia przygotowanie się na spotkanie z Jezusem podczas świąt Bożego Narodzenia. Czym tak właściwie są roraty i jakie tradycje są z nimi związane?

Matki Boskiej Gromnicznej – kiedy wypada, jak obchodzić, historia

Matki Boskiej Gromnicznej to inaczej święto Ofiarowania Pańskiego. Upamiętnia ono ofiarowanie Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej i zajmuje ważne miejsce w kalendarzu liturgicznym. Jest obchodzone zarówno w kościele rzymskokatolickim, starokatolicyzmie, ewangelicyzmie, jak i w prawosławiu. Kiedy wybada Matki Boskiej Gromnicznej i w jaki sposób powinno być obchodzone to święto?

Święto Zwiastowania Pańskiego – data, opis, historia

Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny dotyczy momentu, w którym Maryi objawił się Anioł Gabriel. Przybył on z wiadomością, zapowiadającą narodziny Chrystusa, który jest synem Bożym. W latach 90. XX wieku, uznano ten moment również za Dzień Życia. Kiedy ma miejsce Święto Zwiastowania Pańskiego i jaka jest jego historia?