Puste nakrycie przy wigilijnym stole – skąd wziął się ten zwyczaj?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wielu rodzin. Z tym grudniowym czasem wiąże się pielęgnowanie wielu różnorodnych tradycji. Jedną z nich jest pozostawianie wolnego nakrycia przy wigilijnym stole. Jaka jest historia tego zwyczaju i jakie ma on znaczenie?

Puste nakrycie przy stole wigilijnym – geneza

Istnieje kilka historii mówiących o genezie zwyczaju związanego z przygotowywaniem dodatkowego nakrycia podczas wigilii Bożego Narodzenia. Najczęściej powielaną opowieścią jest ta mówiąca o przeświadczeniu związanym z wizytą bliskich zmarłych w domu podczas wigilijnego wieczoru. To właśnie dla nich pozostawiane miały być talerze i sztućce – dodatkowo w kątach pomieszczeń rozrzucano siano i cały dzień uważano, aby nie usiąść na krzesłach przeznaczonych na krzesłach dla dusz najbliższych. Choć to pogański zwyczaj zapoczątkował tradycję przygotowywania dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole, zwyczaj ten przetrwał do dziś – zmieniła się jednak jego interpretacja. Warto pamiętać, że do historycznych zwyczajów związanych z kultem zmarłych należy też przygotowywanie wigilijnych potraw, takich jak groch czy makowiec. 

Dlaczego należy zostawić puste nakrycie podczas kolacji wigilijnej?

Obecnie dodatkowy talerz jest przygotowywany dla gościa, który mógłby pojawić się niespodziewanie prosząc o przyjęcie go na kolację. Najczęściej osobę tą określa się mianem zagubionego wędrowca. Ten pusty talerz symbolizuje gościnność i otwartość, która jest niezwykle ważna podczas świąt Bożego Narodzenia. Większość zwyczajów, które są częścią grudniowych dni jest związana z pielęgnowaniem relacji z bliskimi i bycie pozytywnie nastawionym w stosunkach międzyludzkich. Dzięki wykonywaniu pewnych tradycyjnych czynności można znaleźć okazję do refleksji i stworzyć pretekst do rozpoczęcia rozmowy w gronie rodziny i przyjaciół. 

Dodaj komentarz