Bar micwa i bat micwa – co to jest?

Bar micwa i bat micwa to obrzędy, które w religijnym prawie żydowskim są potwierdzeniem pełnoletności. Terminy te określają uroczystości rodzinne, które oznaczają konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje postępowanie. Czym charakteryzuje się bar micwa oraz bat micwa i jakie mają znaczenie?

Bat micwa – czym jest?

Bat micwa dotyczy dziewczynek. W Judaizmie 12 latki uznane są za osiągające dojrzałość religijną. Jest to czas, w którym mają obowiązek dostosowania się do obowiązujących przepisów i zwyczajów. Żydowskie gminy nakazują odprawianie ceremonii w synagodze. Podczas niej, dziewczynka ma za zadanie odczytać fragment Tory. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku żydów ortodoksyjnych. U nich bat micwę organizuje się w domu, a dziewczynki nie mogą czytać Tory lecz inne fragmenty tekstów. Po przejściu ceremonii bat micwy dziewczynki muszą w swoim życiu kierować się przykazaniami. Szczególna sytuacja dotyczy judaizmu reformowanego. Zakłada on równość religijną kobiet – obchodzą one bat micwę wyjątkowo hucznie. 

Bat micwa jest stosunkowo nowym zwyczajem. Zapoczątkowany został w XX wieku, a do niedawna większość żydów ortodoksyjnych uznawała ją za herezję. Obecnie coraz większa liczba rodzin żydowskich decyduje się na zorganizowanie tej uroczystości wprowadzającej dziewczynkę w dorosłość. 

Bar micwa – jakie ma znaczenie?

Bar micwa jest tradycyjnym obrzędem, który przechodzi każdy chłopiec, który ukończył 13 lat. W prawie żydowskim osiąga on dorosłość i jest zobowiązany do przestrzegania przykazań halachy, które dotychczas leżały w zakresie kompetencji rodziców. Po przejściu tego obrzędu potwierdzającego dojrzałość, chłopiec ma prawo uczestnictwa w wydarzeniach i nabożeństwach odbywających się w synagodze. Chłopiec rozpoczyna też okres życia, w którym jest liczony do minjanu, a także staje się zobowiązany do zakładania tefilin. 

Bar micwa jest także obrzędem, który ma miejsce podczas szabatu następującego po 13. urodzinach. Podczas niego dany chłopiec dostępuje przyjęcia do wspólnoty religijnej. Historia bar micwy jest zdecydowanie dłuższa niż bat micwy. Sięga bowiem aż XIV wieku. Chłopiec podczas bar micwy oddaje swoje życie Bogu i zawierza mu swoje postępowanie. Zobowiązuje się do postępowania zgodnego z wolą stwórcy i otrzymuje swój własny modlitewnik. 

A jak wygląda bar micwa? Czasem ma ona miejsce pod Ścianą Płaczu, a z reguły w Synagodze. W uroczystościach biorą udział muzycy w białych ubraniach, a odczytywanie Tory ma miejsce jedynie w towarzystwie mężczyzn. Jest to oficjalna część, po której ma miejsce przyjęcie w gronie innych członków wspólnoty i rodziny. 

fot główne: bar micwa przy ścianie płaczu w Jerozolimie

Dodaj komentarz