Różaniec święty jest modlitwą adresowaną do Matki Boskiej. Gorliwe i regularne odmawianie różańca umożliwia uzyskanie szczególnej łaski i wstawiennictwa Maryi. Jest to modlitwa, która może stać się dla chrześcijanina inspiracją, zagwarantować spokój i ukojenie, a także umożliwić wzmocnienie relacji z Bogiem. Aby zacząć odmawiać różaniec, należy poznać jego tajemnice. Ile ich jest i w jaki sposób należy je wykorzystywać?
Tajemnice różańca – podział
Modlitwa różańcowa w pełnej formie jest złożona z czterech części. Każda z nich, to pełen różaniec w fizycznej formie. Jest to bardzo okrojone streszczenie najważniejszych prawd zawartych w Piśmie Świętym. Wyodrębnione części nawiązują do wydarzeń z życia Matki Bożej i Chrystusa. Jak nazywają się poszczególne tajemnice różańca?
Tajemnice radosne
Zwiastowanie
Moment, w którym Maryja dowiedziała się o tym, że została uwzględniona w planach Bożych jest przełomową chwilą w historii chrześcijaństwa. Tajemnica ta służy rozważaniu zgody na obecność Boga w codziennym życiu, na wzór Maryi.
Nawiedzenie świętej Elżbiety
Historia ta ma być zachętą na dzielenie się dobrem i wiedzą z innymi.
Narodziny Jezusa
Narodziny Zbawiciela podczas różańca, mogą stać się inspiracją do uświadomienia sobie faktu bycia dzieckiem Bożym.
Ofiarowanie Pana Jezusa
Mówi o tym, że ofiarowanie modlitw czy postu Bogu, powinno pochodzić z serca, a nie służyć osiągnięciu jakiegoś celu.
Odnalezienie Jezusa
Może zostać potraktowane jako metafora faktu, iż nawet po zagubieniu się w świecie i w sferze moralnej oraz duchowej, Bóg nieustannie towarzyszy człowiekowi.
Tajemnice bolesne
Modlitwa w Ogrójcu
U boku każdego człowieka znajduje się ktoś, kto okaże się wsparciem w trudnych chwilach. Wspólnota i społeczność to dar od Boga.
Biczowanie Jezusa
pokazuje jak funkcjonuje człowiek, który kieruje się złem i zapomina o naukach Boga i chrześcijańskich wartościach.
Ukoronowanie cierniem
Ma być okazaniem siły i lekceważenia drugiego człowieka. Pokazuje mechanizm użycia siły do pokonania słabszego i mówi o tym, że Bóg wspiera ludzi doświadczających przemocy.
Droga krzyżowa
Jest odzwierciedleniem ludzkiego życia, które składa się z nieustannych upadków i powstań. Życie każdego składa się z trudności, lęków i różnych tragedii.
Ukrzyżowanie
Rozważania dotyczące śmierci, egzystencji człowieka i nadziei związanej z przyjściem Zbawiciela i wkroczeniem do bram Królestwa Niebieskiego.
Tajemnice chwalebne
Zmartwychwstanie Jezusa
To symbol nadziei i zachęta do wiary w życie wieczne i ponowne przyjście Zbawiciela na ziemię.
Wniebowstąpienie
Jest okazją do refleksji o tym, co Jezus pozostawił na ziemi.
Zesłanie Ducha Świętego
Jest momentem ustanowienia sakramentu bierzmowania;
Wniebowzięcie Maryi
Tajemnica ta wskazuje na to, że należy powierzyć swoje życie Matce Bożej, aby wstawiła się ona u Boga i zagwarantowała zbawienie.
Ukoronowanie Matki Bożej
To moment, w którym Maryja staje się Królową nieba i ziemi.
Tajemnice światła
Chrzest Jezusa
Jest to okazja do rozważania prawdy o istnieniu Trójcy Świętej.
Cud w Kanie Galilejskiej
Wskazuje na to, że nie tylko Żydzi dostąpią zbawienia, ale wszyscy ludzie żyjący na ziemi.
Nauki dotyczące Królestwa Niebieskiego
Są zachętą do dzielenia się wiedzą o Bogu i do głoszenia jego słowa.
Przemienienie na górze Tabor
Wskazuje na potęgę Jezusa i zapewnia ludzi o jego mocy, w którą warto nieustannie wierzyć.
Ustanowienie Eucharystii
Zachęca do korzystania z potęgi tego sakramentu, dzięki której można po śmierci dostąpić zaszczytu wstąpienia do nieba.
Kiedy należy odmawiać konkretne tajemnice?
Rozważanie kolejnych tajemnic sprawia, że modlitwa różańcowa jest naprawdę wartościowa. Są one dedykowane kolejnym dniom tygodnia. Dzięki temu, w ciągu 7 dni można odmówić różaniec w kompletny sposób. Tajemnice światła przeznaczone są na czwartek. Środy oraz niedziele to dni, w których rozważania powinny dotyczyć części chwalebnej. Tajemnice bolesne przeznaczone są na wtorki oraz piątki – ze względu na to, że piątek jest dniem ukrzyżowania Jezusa. W pozostałe dni należy korzystać z tajemnic radosnych.
- Tajemnice radosne – poniedziałek i sobota
- Tajemnice światła – czwartek
- Tajemnice bolesne – wtorek i piątek
- Tajemnice chwalebne – środa i niedziela
Jak prawidłowo odmawiać różaniec święty?
Różaniec święty powinien zawsze rozpoczynać się od wykonania znaku Krzyża. Pierwszą formułką, z której składa się modlitwa jest „Wierzę w Boga„. Dopiero później można przejść do „Ojcze Nasz„. W tym momencie pojawiają się pierwsze trzy „Zdrowaś Maryjo”. Przed przejściem do części właściwej należy jednak odmówić jeszcze „Chwała Ojcu”. Kolejnym etapem jest rozważenie części przeznaczonej na dany dzień i odmówienie całego różańca z myślą o kolejnych tajemnicach. Na zakończenie, modlitwę należy podsumować przez „Chwała Ojcu”. W tym momencie, różaniec się kończy.