Apel jasnogórski jest odmawiany nie tylko na Jasnej Górze, ale również w innych sanktuariach maryjnych znajdujących się na terenie całej Polski. Szczególną okazją, podczas której można się z nim spotkać, są wszelkiego rodzaju uroczystości maryjne.
Apel jasnogórski – tekst
Maryjo, Królowo Polski
Maryjo Królowo Polski,
jestem przy Tobie,
pamiętam o Tobie
i czuwam na każdy czas.
Jestem przy Tobie,
pamiętam o Tobie
i czuwam na każdy czas.
Maryjo, jesteśmy młodzi,
Maryjo jesteśmy młodzi,
już dzisiaj zależy
od polskiej młodzieży
następne tysiąc lat.
Już dzisiaj zależy
od polskiej młodzieży
następne tysiąc lat.
Maryjo, Królowo nasza,
Maryjo, Królowo nasza,
Ciebie prosimy,
uświęcaj rodziny,
uświęcaj każdego z nas.
Ciebie prosimy,
uświęcaj rodziny,
uświęcaj każdego z nas.
Gdzie można obejrzeć apel jasnogórski?
Apel jasnogórski jest transmitowany codziennie o 21:00 na kanale Youtube Klasztoru Ojcu Paulinów Jasnej Góry oraz w telewizji TV TRWAM.
Apel Jasnogórski – czym jest?
Apel Jasnogórski to wieczorna modlitwa, która jest adresowana do matki Bożej. Z reguły intencją jest ojczyzna lub wspólnota Kościoła – może być odmawiana zarówno przez większą grupę osób, jak i przez indywidualnych wiernych. Autor tekstu modlitwy jest nieznany. Na Jasnej Górze, modlitwa ta jest odmawiana każdego dnia o godzinie 21:00, a wezwaniem do jej rozpoczęcia są bijące dzwony. Modlitwę transmitują stacje radiowe oraz kanały telewizyjne, które zajmują się przekazem informacji chrześcijańskich. Terminem „Apel Jasnogórski” określa się nie tylko modlitwę, ale również całe nabożeństwo. Z jakich elementów się ono składa?
- Pieśń „Bogurodzica Dziewica”;
- Maryjo, Królowo Polski;
- rozważanie tajemnic życia Maryi;
- odmówienie dziesiątki różańca;
- „Pod Twoją Obronę”
- odmówienie modlitwy „Zdrowaś Maryjo” w intencji Ojca Świętego;
- błogosławieństwo.
Kiedy odbył się pierwszy Apel Jasnogórski?
Pierwszy Apel Jasnogórski miał miejsce w grudniu 19853 roku. Historię rozpoczęło aresztowanie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spowodowało ono tłumne gromadzenie się wiernych w sanktuarium na Jasnej Górze. Właśnie to wydarzenie zapoczątkowało tradycję codziennego odmawiania modlitwy, która przez pierwszych kilka lat stanowiła prośby do Boga, o wsparcie prześladowanych przez totalitarny system władz.
Od tej pory, nabożeństwo odbywa się co tydzień o 21:00 – w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Ma ono miejsce również w innych Kościołach każdego 13. dnia miesiąca. Modlitwa ta stała się też tradycją podczas obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Apel Jasnogórski – ciekawostki
- Światowy Dzień Młodzieży, który odbył się w 1991 roku, przyczynił się do stworzenia antyfony, która następnie została przetłumaczona na różne języki. Dzięki temu, Apel Jasnogórski upowszechnił się w innych częściach świata.
- Jednym ze szczególnych Apeli Jasnogórskich był ten, który odbył się w 1975 roku. Podczas niego, biskupi zadecydowali o tym, że w każdym kościele na terenie kraju, będą biły dzwony.
- Apelom Jasnogórskim pięciokrotnie podczas swojego pontyfikatu przewodniczył papież Jan Paweł II.
- Apel Jasnogórski jest ściśle związany z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Przedstawia on Maryję z Jezusem, a ikona ma skłaniać wiernych do refleksji i podejmowania modlitwy w ważnych, aktualnych intencjach.