Jak odprawić egzorcyzm w domu?

Przed wpływami Szatana mogą chronić egzorcyzmy. Istnieją ich rodzaje, które można samodzielnie odmawiać w domu. Kiedy praktyka ta może okazać się przydatna i jak odmówić prywatne egzorcyzmy?

Czym są egzorcyzmy?

Egzorcyzmy określane są mianem sakramentaliów. Termin ten dotyczy obrzędów przypominających sakramenty, które mają wywierać różnego rodzaju skutki — w tym duchowe, cielesne i uzdrawiające. Katolicy wierzą we władzę Jezusa, którego moc ma zdolność do uwolnienia człowieka, którego duszą zawładnął szatan. Egzorcyzmy są praktykowane od setek lat i nie można pominąć ich negatywnego wpływu — w szczególności dotyczące osób psychicznych, które zamiast uzyskać pomoc lekarską, siłą poddawano duchowym obrządkom. Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że jedyne osoby uprawnione do dokonywania egzorcyzmów to biskup oraz osoby przez niego wyznaczone. Bardzo ważne jest to, aby duchowny ten był przygotowany nie tylko w zakresie religijnym, ale posiadał też kompetencje z dziedziny medycyny i psychologii, pozwalające mu na ocenę czy dana osoba jest chora, czy faktycznie opętana. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją również egzorcyzmy domowe, które można odprawiać samodzielnie. 

Egzorcyzmy w domu — jak je odmówić?

Każda diecezja podaje do wiadomości publicznej informacje wskazujące, jakie modlitwy i działania w zakresie egzorcyzmów mogą zostać podjęte przez osoby świeckie samodzielnie. Co najczęściej znajduje się w tekście? Słowa wypędzają złe duchy w imię Boga z mieszkania oraz z ludzkich dusz. Przy odprawianiu egzorcyzmów w domu najczęściej należy też pokropić dom wodą święconą. Warto pamiętać, że efekty nie zawsze pojawiają się natychmiastowo. Często trzeba na nie poczekać, a zdarza się nawet konieczność kilkukrotnego powtórzenia egzorcyzmów. Warto pamiętać o tym, aby wykorzystywać oficjalne modlitwy przeznaczone do odprawiania egzorcyzmów, nie używane przez konkretne towarzystwo – przykładem takiej modlitwy może być np. modlitwa przeciw wszelkiemu złu. W razie wątpliwości można skonsultować się z proboszczem lub innym duchownym i poprosić go o radę i udzielenie wskazówek dotyczących domowych egzorcyzmów.

Egzorcyzmy domowe są zdecydowanie bardziej ograniczone od tych odprawianych przez upoważnionych do tego księży. Duchowny może zapytać demona o imię, wezwać w imię Jezusa do wskazania czasu przebytego w ofierze. Osoba egzorcyzmowana często czuje wtedy niepokój osłabienie, mówi językami, a także wypluwa rzeczy. Egzorcyzmy mogą uzdrowić duszę opętanego. Należy jednak podchodzić do nich z rozwagą — wiele osób w historii kościoła nie miało kontaktów z demonem, a po prostu zmagało się z chorobami, które powinny być leczone farmakologicznie.

fot: pixabay

Dodaj komentarz