Biblia jest księgą, która poprzez swoją treść przekazuje przede wszystkim prawdy wiary. Można jednak odnaleźć w niej wiele uniwersalnego przekazu związanego z zasadami moralnymi i szeroko pojętą etyką. Sprawia to, że w wersach Pisma Świętego wskazówek mogą szukać nie tylko chrześcijanie – treść nie wyklucza nikogo. Na czym polega uniwersalność Biblii i z czego wynika?
Czym tak naprawdę jest uniwersalizm?
Uniwersalizm, zgodnie z definicją słownikową, jest postawą, która dąży do objęcia określonym działaniem wszystkich ludzi, zagadnień czy spraw. Jak w ten termin wpisuje się Pismo Święte? Motywy pojawiające się zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie są nieustannie wykorzystywane w twórczości artystów. Odwołania biblijne można znaleźć w tekstach Jana Kochanowskiego czy Czesława Miłosza. Alegorie biblijne znajdują się w „Dziadach” czy „Mistrzu i Małgorzacie”. Obecnie nawet filmy i gry komputerowe zawierają nawiązania do Pisma Świętego. Świadczy to o tym, że wartości przekazywane w przypowieściach, psalmach, listach i ewangelia są nieustannie obowiązujące – bez względu na krąg kulturowy czy czasy.
Uniwersalność można też odnieść do samej konstrukcji biblii. Można odnaleźć w niej fragmenty zaliczane do wielu różnorodnych tekstów literackich. Można powiedzieć, że traktaty filozoficzne, psalmy, pieśni czy liryki wywodzą się właśnie z Pisma Świętego – to właśnie tutaj się narodziły. Wart uwagi jest także język. Wiele sformułowań przeniknęło do słownictwa potocznego. Symbolika biblii i wiele motywów literackich – chociażby apokalipsa – stanowi inspirację dla współczesnych autorów i artystów.
Biblia – księga będąca źródłem prawd moralnych
Jednak największym dowodem, który świadczy o uniwersalizmie i ponadczasowości Pisma Świętego są zawarte na jego kartach prawdy moralne. Do dziś postępowaniem ludzi identyfikujących się z różnymi wyznaniami jest dekalog. Potępienie kradzieży, zabijania i bluźnierstwa to zachowania potępiane w każdym kręgu kulturowym. Zakazy prezentowane w biblii, można obecnie odnaleźć nawet w kodeksie karnym.
Biblia jest podstawowym źródłem wskazującym wartości, które towarzyszyły ludziom w różnych szerokościach geograficznych przez wiele stuleci. Praktycznie niemożliwym stało się wyobrażenie świata, w którym nieaktualne stałyby się nawiązania do dziesięciu przykazań. Jest to księga stanowiąca zbiór powszechnych mądrości, teorii filozoficznych oraz wartości, które powinny być realizowane przez wszystkich ludzi podczas swojego ziemskiego życia.