Wybór chrzestnego dla dziecka to decyzja, która nie jest łatwa do podjęcia. Oprócz spełnienia wymogów formalnych, osoba chrzestnego powinna spełniać szereg innych, nie mniej ważnych reguł. Z tego właśnie względu zaleca się rodzicom, aby wybór chrzestnych był decyzją dobrze przemyślaną; udział chrzestnego w życiu chrzczonego dziecka nie kończy się bowiem jedynie na uczestnictwie w sakramencie chrztu. Kto może zostać chrzestnym i na czym polega rola chrzestnego?
Kto może zostać chrzestnym?
Według zasad kościoła katolickiego, chrzestnym może zostać każda osoba, spełniająca wymienione warunki; jest katolikiem, ma ukończone 16 lat, przystąpił do Komunii Świętej oraz przyjął sakrament bierzmowania, a także jest wolny od wszelkiej kary wyznaczonej przez prawo kanoniczne kościoła. Rodzice biologiczni dziecka nie mogą być jednocześnie jego rodzicami chrzestnymi. Jeśli chodzi o wymóg ukończenia 16 roku życia, w szczególnych przypadkach biskup może udzielić pozwolenia na odstąpienie od tej reguły. Kandydat na chrzestnego powinien także aktywnie uczestniczyć w życiu religijnym wspólnoty oraz przestrzegać chrześcijańskich wartości w życiu codziennym. Jest to szczególnie ważne ze względu na rolę, jaką chrzestny pełni w życiu dziecka – to on odpowiada, razem z rodzicami, za religijne wychowanie nowego wiernego.
Chrzestnym może zostać osoba rozwiedziona, pod warunkiem, że nie żyje obecnie w związku pozamałżeńskim – taki związek kłóci się z punktem o przestrzeganiu chrześcijańskich wartości w codziennym życiu.
Jak przygotować się do roli chrzestnego?
Przed sakramentem chrztu, przyszli rodzice chrzestni mają obowiązek uczestniczyć w naukach prowadzonych przez parafię, które mają ich przygotować do tej roli, a także przystąpić do spowiedzi, która zostanie potwierdzona przez spowiednika podpisem. Rodzice chrzestni powinni także dostarczyć zaświadczenie od proboszcza swojej parafii o byciu katolikami, którzy przyjęli wszystkie wymagane sakramenty.
Na czym polega rola rodziców chrzestnych?
Rolą chrzestnych jest przede wszystkim pomoc rodzicom w wychowywaniu dziecka, a w szczególności służenie radą w trudnych sytuacjach. Powinni oni także, razem z rodzicami, dbać o wychowanie dziecka zgodnie z wiarą katolicką. Tradycyjnie, rodzice chrzestni mają także obowiązek otoczyć opieką dziecko w sytuacji, gdy jego rodzice nie będą w stanie się o nie troszczyć.
Fot: keskieve / Pixabay