Święta Natalia z Nikomedii była męczennicą chrześcijańską, która nie straciła wiary nawet po uwięzieniu i torturowaniu jej małżonka – świętego Adriana. Po nawróceniu, pozostała wierna Chrystusowi do końca swojego życia. Kim była św. Natalia i jaką jest patronką?
Święta Natalia – życiorys
Informacje o życiorysie św. Natalii pochodzą przede wszystkim z Martyrologium Hieronimiańskiego. Według niego, św. Natalia pochodziła z Nikomedii i była małżonką innego świętego męczennika – Adriana. Najprawdopodobniej żyli oni w III lub IV wieku i byli poganami, którzy jednak nawrócili się i zaczęli wierzyć w Jezusa. Żyli w czasach panowania cesarza rzymskiego Maksymiliana, który aktywnie prześladował wszystkich wyznawców Jezusa.
Nie jest do końca wiadome, w jakich okolicznościach św. Natalia i jej małżonek nawrócili się na wiarę chrystusową, lecz w przypadku św. Adriana, który był rzymskim oficerem, podobno stało się to gdy jako dowódca ujrzał siłę i wiarę schwytanych chrześcijan, którzy mimo tortur, nie chcieli się wyrzec swojej wiary. Św. Natalia podobno miała się nawrócić w tajemnicy przed mężem i wieść o jego nawróceniu niezmiernie ją uradowała.
Gdy św. Adrian został uwięziony z powodu swojego nawrócenia, św. Natalia przebrała się za mężczyznę i odwiedziła swojego małżonka w więzieniu, aby dodać mu odwagi i prosić o modlitwę, gdy będzie już w raju. Św. Natalia podobno przez cały czas uwięzienia jej męża szczególnie troszczyła się o wszystkich uwięzionych za wiarę. Święta Natalia była obecna podczas torturowania i egzekucji swojego małżonka i chciała się rzucić za nim w ogień, gdy palono go na stosie wraz z innymi męczennikami, lecz została odciągnięta w ostatniej chwili. Św. Natalia ukrywała się później przez pewien czas w Bizancjum, gdzie zmarła.
Jaką patronką jest święta Natalia?
Św. Natalia to przede wszystkim patronka więźniów oraz rolników uprawiających len. Wspólnie ze swoim małżonkiem, św. Adrianem, jest także patronką dobrych stosunków małżeńskich i o ich wstawiennictwo mogą się modlić pary mające problemy w małżeństwie.
Kult św. Natalii
Św. Natalia z Nikomedii jest wspominana w Kościele katolickim 26 sierpnia oraz 1 grudnia, z kolei cerkiew prawosławna wspomina grupę męczenników, w tym św. Adriana i św. Natalię, 8 września według kalendarza gregoriańskiego.
W ikonografii św. Natalia jest zwykle przedstawiana wraz z małżonkiem, św. Adrianem. Głowę świętej zwykle okrywa zielona chusta, a w ręku trzyma męczeński krzyż.
W VII wieku, w Rzymie został wzniesiony kościół, gdzie spoczęły relikwie św. Adriana, a później przeniesiono tam także relikwie św. Natalii, które wcześniej spoczywały w Konstantynopolu. Dopiero w 1110 roku relikwie małżonków zostały przeniesione do flamandzkiego klasztoru w Gheraerdoberghe.
Znaczenie imienia Natalia
Natalia jest żeńskim imieniem o wyjątkowo głębokim i pięknym znaczeniu. Pochodzi z łaciny, a konkretnie od sentencji ,,dies natalis domini”, która oznacza ,,dzień narodzin Pana”. Z tego względu imię Natalia oznaczało dziewczynkę, która ,,oczekuje ponownych narodzin w życiu pośmiertnym” i początkowo było zarezerwowane tylko i wyłącznie dla dziewczynek urodzonych 24 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia. W Polsce imię Natalia pojawiło się w średniowieczu, wraz z wzrostem popularności łaciny, na przełomie XIII i XIV wieku.
Zdjęcie główne: Święty Adrian i jego żona Natalia, rosyjska ikona prawosławna