Nabożeństwa czerwcowe, powszechnie nazywane też czerwcówką, to forma nabożeństw odbywających się przez cały czerwiec, zwykle po wieczornej mszy świętej. Podczas nabożeństw oddawana jest cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Skąd wzięły się nabożeństwa czerwcowe i jak długa jest ich historia? Dlaczego akurat czerwiec został miesiącem poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?
Nabożeństwa czerwcowe – ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa
Nabożeństwa czerwcowe są odprawiane codziennie, przez cały czerwiec i zwykle odbywają się przed lub po wieczornej mszy świętej. Są one poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a podczas nabożeństwa wierni odmawiają litanię oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Podczas zgromadzenia wierni odśpiewują też takie pieśni jak ,,Kochajmy Pana”, ,,Serce Twe, Jezu” czy ,,Jezu Miłości Twej”. Często także jest wystawiany Najświętszy Sakrament do adoracji przez wiernych. Nabożeństwa czerwcowe zdecydowanie nie cieszą się tak dużą popularnością wśród wiernych jak majowe – dużo osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia.
Skąd pomysł na nabożeństwa czerwcowe?
Pomysł na nabożeństwa czerwcowe zrodził się już w połowie XIX w. w głowie siostry zakonnej Anieli de Sainte-Croix, która należała do zakonu wizytek. Będąc jeszcze w nowicjacie, siostra doszła do wniosku, że skoro są nabożeństwa majowe, ofiarowane Matce Bożej, to należy stworzyć także nabożeństwa poświęcone adoracji Serca Jezusowego, a odbywać się powinny one w czerwcu. Pomysł ten spotkał się z szeroką aprobatą najpierw siostry przełożonej zakonu, a następnie biskupa Paryża oraz w końcu samego papieża Piusa IX.
W Polsce pierwsze czerwcowe nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa zostało odprawione w 1857 roku, w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Oficjalnie, papież Pius IX zatwierdził nabożeństwa czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła w 1873 roku. Od tej pory nabożeństwa są niezmiennie odprawiane co roku i trwają cały miesiąc.
Dlaczego akurat czerwiec?
Dlaczego to akurat czerwiec został wybrany na miesiąc nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa? Zdecydowanie nie był to wybór przypadkowy, związany jedynie z pobliskimi nabożeństwami majowymi. W czerwcu obchodzimy święto Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest świętem ruchomym i przypada na pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała – między 29 maja a 2 lipca. Przede wszystkim miało to związek z jednym z największych objawień w historii Kościoła, do którego doszło w czerwcu 1675 roku. To właśnie wtedy siostra wizytka św. Małgorzata Maria Alacoque doświadczyła wielkiego objawienia Jezusa Chrystusa, podczas którego przekazał jej 12 obietnic dotyczących czcicieli Serca Jezusowego.
12 obietnic dla czcicieli Serca Jezusowego
- 1. Czciciele Serca Jezusowego otrzymają wszelkie łaski, potrzebne do pełnienia ich obowiązków życiowych,
- 2. Zgoda i pokój zapanują w ich rodzinach,
- 3. Czciciele otrzymają wszelkie pocieszenie w strapieniach,
- 4. Zostaną otoczeni Jego opieką, nie tylko za życia, lecz także przede wszystkim w chwili śmierci,
- 5. Obfite błogosławieństwa w każdych podejmowanych przez wiernych decyzjach,
- 6. Każdy grzesznik znajdzie w Jego sercu źródło nieskończonego miłosierdzia,
- 7. Oziębli staną się gorliwi w wierze,
- 8. Ci gorliwi w wierze staną się doskonali,
- 9. Domy, w których czczony jest obraz Boskiego Serca, będą błogosławione,
- 10. Imiona osób, propagujących nabożeństwa adoracji Serca Jezusowego, zostaną zapisane w Jego sercu,
- 11. Kapłani otrzymają moc poruszania serc wszystkich wiernych,
- 12. Osoby, które przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca będą przyjmowały Komunię Świętą wynagradzającą otrzymają dar łaski pokuty od Jezusa.