Opisz i streść postawę Hioba wobec nieszczęść, które go spotkały

Hiob to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci Starego Testamentu. Księga przedstawiająca jego historię jest księgą dydaktyczną – ma za zadanie odpowiadać na pytania dotyczące wiary i życia zgodnie z wartościami zgodnymi ze Słowem Bożym. Hiob jest bohaterem, którego w życiu spotkało wiele nieszczęść. Jego postawa wobec cierpienia jest warta przeanalizowania. 

Historia Hioba – opowieść o wytrwałości i wierze

Księga Hioba jest opowieścią o zakładzie między Bogiem a diabłem. Szatan chciał udowodnić, że człowiek poddany cierpieniu, zwróci się przeciwko Bogu. Hiobowi na początku odebrano majątek. Pokornie przyjął to nieszczęście nie wyrażający żadnych wątpliwości wobec decyzji Stwórcy. Z wytrwałością pielęgnował w sobie prawość, sprawiedliwość i bogobojność. Kolejnym nieszczęściem zesłanym przez szatana było zabicie całej rodziny Hioba, a była ona duża – mężczyzna miał żonę, 3 córki oraz 7 synów. W tym momencie Hiob zaczął poddawać wolę Bożą w wątpliwość. 

Hiob i jego postawa wobec nieszczęść

Po utracie rodziny Hiob zwątpił w zasadność cierpienia. Nie mógł odnaleźć przyczyny nieszczęść. Uważał bowiem, że cierpienie jest karą za popełnione zło. Uważał się jednak za człowieka prawego, żyjącego w zgodzie z bożymi przykazaniami. Zaczął zadawać pytania – na początku skierowane wyłącznie do siebie, a później do Boga. Dręczące go wątpliwości doprowadziły go do popełnienia grzechu bluźnierstwa. Wątpliwości Hioba okazały się tym większe kiedy zesłano na niego trąd. Wszystkie te nieszczęścia miały sprawić, że Hiob odwróci się od Boga. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Mężczyzna uznał, że nie jest w stanie objąć swojej sytuacji własnym rozumem. Dzięki temu jego wiara stała się jeszcze mocniejsza, a pytania zanoszone Bogu były formą modlitwy. Każda próba była cierpliwie znoszona przez Hioba. Nawet te trzy tragedie zsumowane w czarny scenariusz, przedstawiający Hioba śmiertelnie chorego, bez żadnego dobytku, w chwilach kiedy wszyscy się od niego odwrócili, nie zdołały zwrócić mężczyzny przeciwko swojemu Stwórcy. 

Hiob wykazał się niezachwianą wiarą. Jego serce okazało się pełne zaufania i wierności Bogu. W obliczu niewyobrażalnego cierpienia nadal pokładał w nim wszystkie swoje nadzieje i powierzył Stwórcy swoje życie w stu procentach. Został za to obficie nagrodzony. Bóg obdarzył go majątkiem, kolejnym potomstwem i zwrócił mu dawne zdrowie. Hiob w dostatku dożył wieku 140 lat. Dzięki jego postawie, Szatan przekonał się, że wiara w Boga jest tak silna, że nic nie jest w stanie jej pokonać. 

Dodaj komentarz