Pismo Święte jest zbiorem wszystkich prawd, które są podstawą wiary chrześcijańskim. To z Biblii wywodzą się prawdy wiary, a wszystkie wartości, które powinny być dla wiernych wskazówkami podczas podejmowania życiowych decyzji, są właśnie tam zakorzenione. Mimo tego, że jest to niezwykle ważna księga – nie tylko dla katolików – niewiele osób wierzących praktykuje czytanie Pisma Świętego na co dzień. Dlaczego warto regularnie sięgać po Biblię?
Biblia – źródło odpowiedzi na pytania
Wiele fragmentów Pisma Świętego, które odczytywane są na lekcjach religii czy podczas mszy świętej, sprawia wrażenie wyrwanych z kontekstu. Często okazuje się, że właściwe zrozumienie przekazywanych w ten sposób treści może okazać się wręcz niemożliwe. Dzięki regularnej lekturze Pisma Świętego możliwe jest całościowe poznanie prawd przekazywanych przez Boga. Umożliwi to odnalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące zarówno funkcjonowanie w ziemskim społeczeństwie, jak i te związane z budowaniem relacji z Bogiem.
Prawdziwe Poznanie Jezusa
Większość osób chcąc pracować nad swoją relacją z Jezusem, sięga jedynie do Nowego Testamentu. Częste sięganie po Biblię – również Stary Testament – może być drogą do odnalezienia nieznanych dotychczas fragmentów nawiązujących do osoby Chrystusa. Całe Pismo Święte jest opowieścią o drodze do zbawienia. Cała droga przebyta przez pierwszych chrześcijan opisana na kartach Starego Testamentu ma prowadzić ludzkość do zesłania na ziemię prawdziwego zbawiciela.
Biblia jako podstawa dzieł kultury
Biblia jest niezwykle różnorodna. Stanowi podstawę wyodrębnienia się różnorodnych gatunków literackich, które są wykorzystywane przez artystów aż do dziś. Listy, opisy historyczne, wiersze, fragmenty o charakterze apokaliptycznym, przypowieści – to tylko niektóre z gatunków, które swoje źródło mają właśnie w Piśmie Świętym. Biblia jest prawdziwą literacką skarbnicą wiedzy. To właśnie z niej pochodzi też wiele środków literackich – na kartach Starego i Nowego Testamentu można odnaleźć parabole czy metafory, a nawet uosobienia. Wszystkie te wytwory są natchnione przez Boga – również na tej płaszczyźnie można odkryć jego działanie.
Dzięki znajomości Pisma Świętego możliwe jest też zdecydowanie głębsze analizowanie innych dzieł kultury, które silnie nawiązują do Biblii. Artyści na przestrzeni wieków inspirowali się Słowem Bożym i robią to aż po dziś dzień. Nie tylko utwory literackie szukają motywów biblijnych. Sięgają po nie również malarze, muzycy, a nawet reżyserowi filmów.