Rozpoczęcie spowiedzi i sama jej formuła stanowią kłopot dla wielu wiernych, w szczególności tych, którzy dawno do niej nie przystępowali. W obawie przed spowiednikiem boimy się użyć nieodpowiednich wyrażeń i zwrotów, co jest jednak poważnym błędem – należy pamiętać, że tak naprawdę formuła spowiedzi i sposób spowiadania swoich grzechów nie ma aż takiego znaczenia. Najważniejszym jest, aby do spowiedzi podchodzić przygotowanym i spokojnym, z wykonanym rachunkiem sumienia i szczerą chęcią uzyskania rozgrzeszenia. Aby ułatwić jednak proces spowiadania się, warto wiedzieć, od jakich słów rozpocząć spowiedź. Jest to także pomocne w przygotowywaniu dzieci do Pierwszej Komunii Świętej – znajomość formułek zmniejsza stres dzieci.
Jak dobrze przygotować się do spowiedzi? Lista przykładowych grzechów
Niekiedy nawet najdokładniejszy rachunek sumienia może okazać się niewystarczający w przygotowaniu do spowiedzi – nie zawsze pamiętamy nasze grzechy. Aby ułatwić sobie proces przypominania, warto sięgnąć po gotowe listy grzechów, gdyż patrząc na wymienione przykłady, być może przypomni nam się, jakich grzechów się dopuściliśmy. Należy jednak pamiętać, że tego typu listy są jedynie sugestią, a nie źródłem inspiracji i nie należy wybiórczo ,,wybierać” grzechów. Oto lista najczęściej popełnianych w życiu codziennym grzechów;
- przeklinanie na głos lub w myślach,
- niepochlebne myślenie lub nazywanie bliźniego (obelgi, wyzwiska),
- żarty z Boga lub Kościoła,
- brak szacunku wobec bliźnich,
- celowe unikanie spędzania czasu z najbliższymi,
- przekładanie wartości materialnych nad wiarę i Boga,
- opuszczanie nabożeństw i rzadkie spowiedzi,
- złe, niesprawiedliwe traktowanie pracowników lub podwładnych,
- próby samobójcze, samookaleczanie się,
- stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej,
- znęcanie się nad zwierzętami,
- oglądanie materiałów pornograficznych lub masturbacja,
- czytanie horoskopów, zajmowanie się okultyzmem i czarami,
- rozwód,
- pozamałżeńskie kontakty seksualne,
- stosowanie metod antykoncepcyjnych w związku małżeńskim,
- kradzież, manipulacja,
- kłamstwo w wszelkiej postaci,
- lenistwo,
- chciwość,
- skąpstwo.
O czym pamiętać podczas spowiedzi?
Pamiętaj, że sakrament spowiedzi nie powinien sprawiać ci trudności czy wywoływać takich uczuć jak lęk lub wstyd. W konfesjonale podczas wymieniania swoich grzechów, staraj się zachować bardzo ogólny charakter wypowiedzi. Nie musisz podawać księdzu wszystkich szczegółów, które na pewno są dla ciebie krępujące. Spowiednik zaś ze swojej strony nie ma prawa wymagać od ciebie drobiazgowego sprawozdania i nie powinien zadawać pytań, które narażają twoją prywatność.
Pamiętaj także, aby oprócz wymieniania grzechów podczas spowiedzi, podawać także ile razy zgrzeszyłeś, gdyż jest to zgodne z kodeksem prawa kanonicznego. Oczywiście, jeśli nie pamiętasz, ile razy dopuściłeś się danego grzechu, zawsze możesz po prostu powiedzieć ,,wiele razy” lub ,,kilka razy”.
Od jakich słów rozpocząć spowiedź? Schemat poprawnej spowiedzi
Sakrament spowiedzi składa się tak naprawdę z;
- rachunku sumienia,
- żalu za popełnione grzechy,
- obietnicy i chęci poprawy,
- prawdomównej spowiedzi,
- zadośćuczynienia.
Formuła spowiedzi jet bardzo prosta i intuicyjna, specjalnie po to, aby ułatwić sprawę zarówno spowiadającemu się, jak i spowiednikowi. Podchodząc do konfesjonału i klękając należy rozpocząć spowiedź od słów ,,Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, na co powinniśmy usłyszeć od księdza odpowiedź. Następnie, jeszcze przed rozpoczęciem wyznawania grzechów należy przeżegnać się, na co kapłan powinien uczynić znak krzyża i może także zachęcić nas słowami do szczerej spowiedzi, zapewniając o miłosierdziu Bożym. Następnie spowiadający się może przejść do wyznawania swoich grzechów, rozpoczynając zawsze od informacji, kiedy ostatni raz był u spowiedzi. W trakcie tego, spowiednik może, ale nie musi przerywać wiernemu; może przerwać, jeśli uzna, że potrzebuje zadać dodatkowe pytania odnośnie danych grzechów. Na zakończenie należy użyć zwrotu ,,Więcej grzechów nie pamiętam” i wyrazić za nie żal. Następnie, kapłan udzieli rozgrzeszenia i zada pokutę.