Msza święta to wyjątkowa forma modlitwy. Podczas niej możliwe jest przystąpienie do sakramentu Eucharystii i przyjęcia Jezusa do swojego serca. Coraz częściej wyznawcy religii chrześcijańskiej zastanawiają się nad tym czy faktycznie w każdą niedzielę należy udać się do kościoła, a także kiedy brak uczestnictwa w mszy jest usprawiedliwiony.
Msza święta niedzielna – czy jest obowiązkowa?
Źródłem, które potwierdza obowiązkowość udziału w niedzielnej mszy świętej jest dekalog. Nakaz udania się w niedzielę do kościoła znajduje się w trzecim przykazaniu, a także w pierwszym przykazaniu kościelnym. Regulacji dotyczących obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę można szukać również w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Wskazuje on, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę oraz inne dni świąteczne. Dzień Pański powinien być chwilą odpoczynku, oddawania czci Bogu, a także wyrażania radości, której źródłem jest wiara w Jezusa.
Czy można opuścić niedzielną mszę świętą i nie popełnić grzechu?
Istnieją sytuacje, które usprawiedliwiają nieobecność podczas niedzielnej mszy świętej:
- msza sobotnia zamiast niedzielnej – wymogiem jest sprawowanie mszy przy pomocy niedzielnego formularza;
- choroba lub konieczność opieki nad osobą chorą;
- podróż lub sytuacja, która uniemożliwia dotarcie do kościoła;
- wszystkie inne poważne powody, które obiektywnie wskazują na niemożność pojawienia się w niedzielę w kościele.
W razie wątpliwości – warto skorzystać z sakramentu pokuty. Spowiednik z pewnością podpowie czy dana sytuacja była związana z popełnieniem grzechu. A jeśli odpowiedź będzie twierdząca – możliwe będzie uzyskanie rozgrzeszenia i odpuszczenia swoich win.
Co zwalnia z mszy w niedzielę?
Inne święta nakazane
Obowiązek uczestnictwa we mszy świętej dotyczy również innych dni w ciągu roku liturgicznego – nie tylko niedziel. Do świąt wiążących się z obowiązkiem przyjścia do kościoła należy m.in Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Objawienie Pańskie, Wniebowstąpienia Jezusa, święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki, a także Matki Boskiej Zielnej. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie ważne dni w kalendarzu liturgicznym, zostały określone jako nakazane. Różnorodne uroczystości nie są obligatoryjne – jednak warto udać się podczas nich na mszę świętą w celu wzmacniania wiary. Do tego rodzaju uroczystości można zaliczyć chociażby poniedziałek Wielkanocy oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.