Czy można nosić różaniec na szyi?

Różaniec to jeden z najważniejszych i najświętszych symboli wiary katolickiej. Jest on sposobem na rozmowę z Bogiem, modlitwę i zwrócenie się z prośbami do Matki Bożej. Modlitwa różańcowa może być odmawiana w każdej chwili, niezależnie od miejsca czy czasu, dlatego wiele osób nosi go przy sobie. Czy jednak można nosić różaniec na szyi? Czy wypada to katolikowi?

Różaniec to symbol modlitwy i więzi z Bogiem

Pamiętajmy, że różaniec to silny symbol naszej wiary i więzi z Bogiem. Nie można traktować różańca jako nic nieznaczącej ozdoby – jest to jeden z najważniejszych symboli chrześcijaństwa. Modlitwy różańcowe do Matki Bożej niosą w sobie siłę pokrzepienia, która może nam pomóc pokonywać przeciwności losu i radzenie sobie w trudnych sytuacjach codziennego życia.

Różaniec – jak go nosić przy sobie?

Sposobów na noszenie różańca jest wiele – niektórzy lubią trzymać go w torebce bądź kieszeni, choć ten drugi sposób może nie być zbytnio wygodny – zdecydowanie nie chcielibyśmy zgubić naszego różańca. Różance mają także wiele form; od długich naszyjników po bransoletki czy nawet pierścionki – w takiej formie znacznie łatwiej jest go mieć ciągle przy sobie, minimalizując ryzyko zgubienia. W przypadku długich różańców nasuwa się kontrowersyjne pytanie; czy wypada nosić różaniec na szyi jak naszyjnik?

Czy można nosić różaniec na szyi?

Na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Ani kościół katolicki, ani pismo święte nie odnoszą się bezpośrednio do sprawy noszenia różańca na szyi. Nie da się uzyskać w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od naszych intencji i zamiarów.

Jeśli chcemy nosić różaniec na szyi jako symbol naszej wiary, którego się nie wstydzimy, to jak najbardziej można nosić różaniec na szyi, tak samo jak łańcuszek z obrazkiem Matki Boskiej czy krzyżyk – żadne z tych nie jest zakazane. Noszenie różańca na szyi może wzmocnić nasz chrześcijański przekaz, jaki wysyłamy w świat i jeśli nasze intencje są czyste i bezpośrednio związane z naszą wiarą, jest to zachowanie godne pochwały i jak najbardziej wskazane. Dla Boga i Matki Boskiej nie ma bowiem żadnej różnicy, gdzie nosimy nasz różaniec – zawieszenie go na szyi może być bezpieczniejszym i wygodniejszym sposobem niż noszenie go w kieszeni.

Kiedy nie można nosić różańca na szyi?

Istnieją jednak także sytuacje, w których noszenie różańca na szyi jest nie tylko niestosowne, lecz może być wręcz obrazem świętokradztwa. Mowa tu o sytuacji, gdy naszą jedyną pobudką do noszenia w tej sposób tak ważnego dla wiary symbolu jest moda. Różaniec nie jest czymś, co można nosić jako modowy dodatek do stroju i absolutnie nie jest to zachowanie godne pochwały.

Aby uniknąć grzechu i świętokradztwa, przed noszeniem różańca na szyi zastanów się jakie są twoje intencje. Pamiętaj, że jeśli nie chcesz nosić różańca na szyi, z różnych powodów, to nie musisz – nie jest to oznaka mniejszej czy gorszej wiary.

Fot: Anna Sulencka / Pixabay

Dodaj komentarz