Łapacz snów jest ozdobą, która dostępna jest w większości sklepów z pamiątkami. Turyści często zaopatrują się w nie na wycieczkach – zarówno podczas pobytu na lokalnych targowiskach, jak i w dalekich, wschodnich krajach. Czym tak naprawdę jest łapacz snów i jakie zdanie na jego temat głosi Kościół?
Łapacz snów – czym jest?
Łapacz snów to amulet. Jego wygląd najczęściej przypomina okrąg, na którym utworzony jest pewien wzór. Zgodnie z niektórymi wierzeniami, jego zadaniem jest ochrona posiadacza przed koszmarami podczas snu. Zadaniem ażurowego okręgu jest filtrowanie myśli i przepuszczanie jedynie tych, które wywołają jedynie dobre obrazy podczas snu.
Niektóre osoby traktują łapacze snów jako swego rodzaju amulety na szczęście. Czasem mogą one też pełnić po prostu funkcję dekoracyjną. Częstym wykorzystaniem tych drobiazgów jest umieszczanie ich na lusterku w samochodzie, aby zapewnić sobie bezpieczną podróż. Stosowanie łapaczów snów jest związane ze zwyczajami pogańskimi i może przerodzić się w grzech.
Czy posiadanie łapacza snów w domu to grzech?
Używanie amuletów i wiara w ich działanie, wiąże się z odwróceniem się od Chrystusa i powierzeniu swojego losu przedmiotom pogańskim. Jest to niebywale grząski grunt. Wiara w działanie tego rodzaju amuletów jest bez wątpienia grzechem, z którego należy się wyspowiadać. Bałwochwalstwo to ciężki grzech, który popełniony raz, może znacząco zachwiać relację z Bogiem. Jedynie Chrystus powinien być obiektem uwielbienia. To jemu należy powierzać swoje życiowe sprawy i prosić o powodzenie i pomoc.
Jednak samo posiadanie łapacza snów nie jest kwalifikowane jako grzech. Dopóki jest on pamiątką, która interpretowana jest jako ozdoba domu i nie wiążą się z nią żadne, znaczące przekonania – nie ma potrzeby spowiadania się z posiadania tego rodzaju rzeczy. Podstaw do obaw nie mają też osoby, które nie wiedzą jakie może być znaczenie takiej pamiątki. Aby popełnić grzech, niezbędne jest bowiem świadome zwrócenie się przeciw Bogu. Brak dobrowolności lub świadomości popełnionego zła, wyklucza konieczność udania się do spowiedzi. Jednak w przypadku choć znikomej wiary w działanie amuletu, należy udać się do spowiedzi świętej i powierzyć swoje życie Bogu.
zdjęcie główne: Alicja z Pixabay