Ostatnia Wieczerza to jedno z najważniejszych wydarzeń dla chrześcijaństwa, gdyż to właśnie podczas niej zostały ustanowione dwa sakramenty – Eucharystii i kapłaństwa. Ostatnią Wieczerzę upamiętnia Wielki Czwartek, rozpoczynający Triduum Paschalne, a msze, które odbywają się w tym dniu są związane z ustawionymi sakramentami.
Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy
Wielki Czwartek to właśnie ten dzień, podczas którego odbyła się Ostatnia Wieczerza. Wtedy Chrystus ustanowił dwa sakramenty – Eucharystii i kapłaństwa. Wielki Czwartek jest dniem szczególnym w chrześcijańskim kalendarzu, ponieważ jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego, które poświęca się wspominaniu męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek odbywają się dwie msze; poranna Msza Krzyżma oraz wieczorna liturgia, nazywana Wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Podczas nabożeństw odbywających się zarówno w Wielki Czwartek, jak i inne dni Triduum Paschalnego nie da się nie spostrzec braku wszelkich ozdób na ołtarzu, takich jak obrusy czy świece. Jest to znak odejścia Chrystusa, symbol jego pojmania, które nastąpiło zaraz po Ostatniej Wieczerzy. Ołtarz pozostaje pusty aż do Wigilii Paschalnej.
Jakie sakramenty ustanowiono podczas Ostatniej Wieczerzy?
Sakrament Eucharystii
Na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii, odbywa się Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, która ma charakter bardzo uroczysty i nierzadko trwa kilka i godzin. Przed rozpoczęciem nabożeństwa opróżnia się tabernakulum, które zawiera na co dzień Najświętszy Sakrament, i pozostaje ono puste aż do Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia ma charakter dziękczynny i opiera się na dziękczynieniu Chrystusowi za oba ustanowione sakramenty. Podczas mszy, po homilii, ma także miejsce obmycie nóg na pamiątkę gestu Chrystusa obmywającego nogi swoim apostołom. W geście tym wyraża się cała prawda roli Kościoła jako wspólnoty; Kościół jest nie po to, aby mu służyć, lecz po to, aby to on służył swoim wiernym. Po wieczornej mszy odbywa się także procesja do ciemnicy i czuwanie przy Najświętszym Sakramencie.
Sakrament kapłaństwa
Sakrament kapłaństwa upamiętnia poranna Msza Krzyżma świętego, która jest zazwyczaj odprawiana w katedrach. Podczas niej biskup poświęca oleje używane do sakramentu chrztu, bierzmowania, namaszczania chorych, a także podczas święceń kapłańskich.
fot: Obraz Ostatnia wieczerza Leonarda da Vinci