Święta Rytą z Cascii jest w Polsce częściej określana imieniem Rita. Była kobietą, której życie związane było z cierpieniem, a religia katolickie utożsamia ją z symbolem łask. Często osoba świętej Ryty jest przywoływana podczas modlitwy w związku ze sprawami beznadziejnymi, a symbolem związanym z nią najmocniej jest róża. Jak wyglądało życie świętej Ryty z Cascii i czyją jest patronką?
Święta Rita z Cascii – życiorys
Świeckie imię św. Rity to Margherita Mancini. Urodziła się w XIV wieku, w Roccaporenie. Wiele źródeł wskazuje, że powołanie do życia zakonne odkryła już w dzieciństwie, a całe jej życie było związane z pogłębianiem wiary w Chrystusa. Mimo swojego powołania, w wieku nastoletnim wyszła za mąż. Do niedawna powszechnie głoszą była teza mówią, że małżonek Rity znęcał się nad nią. Obecnie jednak zdanie to zostało odrzucone przez większość historyków. Margherita urodziła dwójkę dzieci. Po kilku latach wspólnego życia, mąż kobiety został zamordowany, ale synowie zmarli w wyniku choroby. Wtedy Rita podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu – początkowo jednak została odrzucona. Przeniesienie świętej do klasztoru nastąpiło w formie cudu – kiedy znalazła się w kościele podczas nocy, siostry przyjęły ją.
Życie zakonne świętej Ryty z Cascii wiązało się z nieustannym umartwianiem. Odbyła ona pielgrzymkę do Rzymu, a zanim zmarła – objawił jej się Chrystus. Cudowne uzdrowienia zaczęły się realizować jeszcze przed pochowaniem ciała. Kobieta zażyczyła sobie przed śmiercią przyniesienia róż, które od młodości z zapałem uprawiała. Właśnie dlatego kwiat ten stał się jej najważniejszym symbolem. Kanonizacja świętej Ryty miała miejsce w 1900 roku.
Stygmaty świętej Rity
Bóg obdarował Ritę stygmatem. Zdarzenie to nastąpiło podczas jej pobytu w klasztorze św. Marii Magdaleny w Cascii. Podczas przeżywania Wielkiego Postu i oczekiwania na świętowanie Zmartwychwstania, otrzymała stygmat na czole, który był cierniem z korony Jezusa. Stygmat ten był przyczyną przeżywanych przez kobietę cierpień związanych z odizolowaniem. Rana była bolesna i wydawała nieprzyjemny zapach. Siostry ograniczyły więc kontakt Ryty ze światem zewnętrznym.
Sanktuarium i klasztor św. Rity w Cascii
W Cascii – miejscowości znajdującej się we Włoszech – wybudowana została bazylika pod wezwaniem św. Ryty. Architekci z Watykanu zaprojektowali budowlę w najmniejszych szczegółach, a konsekracja miała miejsce w 1947 roku. W kościele znajdują się relikwie – kryształowa trumna z ciałem jest zamknięta w srebrnym relikwiarzu. Przez kilka stuleci, które minęły od śmierci Rity, ciało się nie rozłożyło. W jednym z bocznych ołtarzy można znaleźć stronę z odciśniętym za pomocą krwi śladem Hostii. Jest to relikwia, która była czczona przez świętą Ratę.
Zwyczajem związanym z czczeniem kultu świętej Rity jest święcenie róż. Ma ono miejsce co roku, 22 maja. Poświęcone kwiaty są rozdawane osobom chorym, które proszą Ritę o uzdrowienie. Ciekawostką jest to, że w ścianach klasztoru żyją obecnie szare pszczoły, które nie posiadają żądeł – jest to jedyny taki gatunek na całym świecie.
Patronka spraw beznadziejnych
Święta Rita to kobieta, która w swoim życiu doświadczyła wielu ludzkich trudności, a jej droga do Boga nie była prosta i łatwa. Pocieszenia u Rity mogą szukać wszyscy chrześcijanie przeżywający problemy rodzinne czy małżeńskie. Uznawana jest też za świętą, do której należy zwracać się podczas trudnych sytuacji życiowych, związanych z koniecznością podejmowania ważnych decyzji. W tym celu warto zmawiać koronkę do św. Rity. Rita jest także patronką rozwiązywania konfliktów i utrzymywania pokoju w pracy, szkole czy domu.
Święta Rita jest wzorem dla wierzących kobiet. Pokazuje w jaki sposób przeżywać młodość i pozostać w czystości. Jest swego rodzaju wzorem miłości małżeńskiej i ofiarnej postawy, skierowanej ku utrzymaniu pokoju i przyjacielskich relacji. Może stać się też źródłem pocieszenia po utracie najbliższej osoby – w swoim życiu doświadczyła śmierci męża i synów, można jej więc powierzyć tego rodzaju doświadczenia. Wierni codzienne zwracają się do świętej Rity z różnymi prośbami. Skierowanie się do niej w modlitwie czy nowennie może przywołać cud. Pośrednictwo świętej Rity jest powszechnie doceniane, ale mogą go doświadczyć jedynie osoby posiadające silną, niezachwianą wiarę.
Kult świętej Ryty w Polsce
Święta Rita jest patronką bractwa w Krakowie. W wielu polskich kościołach odbywają się różnorodne nabożeństwa podczas których wierni zwracają się do Ryty o wstawiennictwo i upraszają o obdarzenie łaską. Od kilku lat, kościół w Turowie posiada relikwie krwi. Co miesiąc, w ich obecności, odbywa się msza święta ku czci świętej. Największym ośrodkiem, w którym święta Ryta jest czczona, jest sanktuarium w Nowym Sączu. Parafia ta może też poszczycić się przepięknym ogrodem różanym oraz atrybutami świętej – figami i pszczołami. Podobnie jak w Cascii, również w sanktuarium w Nowym Sączu, 22 maja następuje święcenie róż. Dodatkowo, regularnie odbywają się tam koronki i nowenny, podczas których wierni zanoszą różnorodne prośby do świętej od spraw beznadziejnych.