Co zwalnia z obowiązku niedzielnej mszy świętej?

Msza święta jest najważniejszym dniem tygodnia w życiu chrześcijanina. Aktualnie, życie toczy się bardzo szybko, a ludzie są przeciążeni obowiązkami. Często pojawiają się wątpliwości dotyczące powodów, które umożliwią pominięcie mszy. Kiedy można uzyskać dyspensę?

Święta nakazane – kiedy należy pojawić się na mszy świętej?

Chrześcijanin powinien pojawić się w kościele w każdą niedzielę – bez wyjątku. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę wszystkie święta nakazane. Jest to Nowy Rok, który często staje się pominięty. Obowiązek uczestnictwa w mszy świętej dotyczy też Objawienia Pańskiego – inaczej Święta Trzech Króli. Wniebowstąpienie, Boże Ciało, Matki Boskiej Zielnej i Wszystkich Świętych, to kolejne uroczystości, które wiążą się z koniecznością uczestnictwa w nabożeństwach. Obowiązek ten dotyczy też Bożego Narodzenia. 

Co zwalnia z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej?

W źródłach prawa kościelnego nie można odnaleźć listy powodów, które usprawiedliwiałyby niepojawienie się na niedzielnej mszy świętej. W Kodeksie Prawa Kanonicznego można jedynie odnaleźć informację sugerującą, że opuszczenie mszy nie jest grzechem ciężkim tylko, jeśli nastąpiło z „poważnej przyczyny”. Jednak mimo tego, wierny powinien modlić się i poświęcić czas na zadbanie o swoją relację z Jezusem. 

Również Katechizm Kościoła Katolickiego wspomina o interpretowaniu obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. W jednym z przepisów można przeczytać, że choroba, a także konieczność opieki nad niemowlętami to powody, dzięki którym można uzyskać dyspensę. Jednocześnie, w KKK jednoznacznie wyszczególnione jest to, że niepojawienie się na mszy bez powodu, wiąże się automatycznie z grzechem ciężkim na sumieniu.

Obowiązek dotyczy wszystkich wiernych. Jednak istnieje pewna grupa osób, która jest z niego zwolniona. Choć nie są wyszczególnione konkretne limity wiekowe, osoby słabe, starsze oraz dzieci, nie muszą uczestniczyć w mszy co niedzielę. Należy jednak pamiętać, że Eucharystia jest darem Bożym, z którego nie warto rezygnować. 

Sobotnia msza święta – charakterystyka

Często pojawiającą się wątpliwością jest kwestia tego, czy można zastąpić mszę niedzielną, mszą odbywającą się w sobotę wieczorem. Jest to coraz częściej stosowana praktyka. Oczywiście, kiedy istnieje ku temu ważny powód – sprawa nie wzbudza wątpliwości. A co jeśli miałaby to być jedynie kwestia wygody?

Zgodnie z naukami Kościoła – podobnie jak w tradycji judaistycznej – dzień rozpoczyna się poprzedniego wieczoru. Fakt ten potwierdzają tradycje związane z obchodami świąt – m.in wigilia Bożego Narodzenia. Każda niedziela również jest świętem. I to właśnie z tego powodu możliwe jest uczestnictwo w mszy świętej w sobotę wieczorem. Ważne jest jednak to, że musi być ona odprawiana według niedzielnego formularza.

W ujęciu historycznym, można odnaleźć informację, że Sobór Watykański II potwierdził, że czas liczony jest od zachodu, do zachodu słońca. Na ten wzór, aktualny Kodeks Prawa Kanonicznego, w kanonie 1248 wskazuje, że obowiązek uczestnictwa w mszy świętej spełnia każda osoba, która pojawia się w kościele w dzień świąteczny, albo w wieczór poprzedzający niedzielę. Zgodnie z tym przepisem, wszystkie pojawiające się wątpliwości są nieuzasadnione. 

Dodaj komentarz