W kalendarzu liturgicznym istnieją dni, w których uczestnictwo w Mszy świętej jest obowiązkowe dla każdego katolika. Są to oczywiście wszystkie niedziele w roku oraz święta nakazane. Jakie uroczystości wymagają pojawienia się na Eucharystii, a w jakie święta można zrezygnować wizyty w kościele?
Święta nakazane w Polsce
Święta nakazane są uroczystościami liturgicznymi, podczas których osoby wierne mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Są one odgórnie narzucane i widnieją w Kodeksie prawa kanonicznego. Warto pamiętać o tym, że swoją powinność można spełnić też poprzez wzięcie udziału w Eucharystii dnia poprzedniego. Dokładny spis świąt nakazanych zmienia się na przestrzeni lat. Aktualnie, w Kościele katolickim nakazane są:
- niedziele w całym roku kalendarzowym;
- uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki;
- Objawienia Pańskiego:
- Boże Ciało:
- Wniebowzięcia NMP;
- Wszystkich Świętych;
- Narodzenia Pańskiego.
Wszystkie wyżej wymienione uroczystości są obowiązujące w diecezjach położonych na terytorium polski. W innych krajach obowiązującymi świętami nakazanymi są również uroczystości św. Piotra i Pawła, św. Józefa, a także Niepokalanego Poczęcia. Choć Polacy również chętnie pojawiają się w te dni w kościołach, nie jest to narzuconym prawnie obowiązkiem, z którego nie należałoby rezygnować.
Warto pamiętać o tym, że uczestnictwo we mszy świętej podczas uroczystości wpływa pozytywnie na kształtowanie relacji ze Stwórcą. Warto właśnie z tą myślą chodzić do kościoła, aby przeżywać każdą Eucharystię we właściwej intencji.
Czym są święta ważne?
Święta nakazane to uroczystości, w które bezsprzecznie należy uczestniczyć w Mszy świętej. W ciągu roku istnieją jednak wydarzenia, które są równie ważne z punktu widzenia Kościoła Katolickiego, ale jednak nie są zaliczane do kategorii nakazanych. Są to tzw. święta ważne. Obejmują:
- Ofiarowanie Pańskie;
- Środa popielcowa;
- uroczystość św. Józefa;
- Triduum Paschalne;
- Uroczystość NMP;
- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia;
- Święta: św. Szczepana, św. Piotra i Pawła.
Są to niezwykle ważne chwile w ciągu roku. Choć Katechizm Kościoła Katolickiego nie nakazuje uczestnictwa w Mszy Świętej, katolik powinien kierować się własnym sumieniem i pamiętać o konieczności wzmacniania swojej relacji z Chrystusem. Tak naprawdę wszyscy duchowni zachęcają do przystępowania do sakramentów w te dni. Innymi ważnymi uroczystościami są święta patronów. Pamiętać warto przede wszystkim o św. Wojciechu, św. Stanisławie Kostce, czy św. Andrzeju Boboli.
Kogo nie dotyczy obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej?
Uczestnictwo we Mszy świętej dotyczy co do zasady każdej osoby, która jest członkiem wspólnoty Kościoła. Istnieją jednak pewne wyjątki. Na Eucharystii nie muszą pojawiać się małe dzieci, a także osoby chore – zarówno jednorazowo jak i przewlekle. Z obowiązku uczestnictwa w mszy świętej zwolnione są też osoby w podeszłym wieku, które mają problem z dotarciem do kościoła o własnych siłach. Takie osoby mogą korzystać z sakramentów w warunkach domowych. Zwolnione z obowiązku są też osoby przebywające w hospicjach czy domach opieki, a także mieszkające w lokalizacjach, w których niemożliwe jest cotygodniowe udanie się tam, gdzie umiejscowiony jest kościół parafialny.