Chanuka – co to jest, zwyczaje, świecznik

dzieci świętują chanukę zapalając świeczki na menorze

Chanuka jest świętem żydowskim, czasem określanym jako „święto świateł”. Jego istotą jest uczczenie poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej. Zwyczaje związane z tą okazją mają duże znaczenie religijne dla Żydów. Dodatkowo, warto znać wpływ Chanuki na ogólny rozwój kultury. Jaka jest historia tego święta i jakie obrzędy są najbardziej charakterystyczne?

Menora – historia, symbolika i znaczenie

zapalanie świecy na menorze

Menora jest świecznikiem o siedmiu ramionach – tradycyjnie, materiałem jej wykonania jest złoto. Wywodzi się ona z tradycji judaistycznych i stanowi niezwykle ważny symbol całej żydowskiej kultury. Pierwsza wzmianka o menorze mówi, że stała ona przed Arką Przymierza – następnie zajmowała miejsce w Jerozolimie. Projekt jej wykonania był autorstwa Mojżesza. Jaka jest dokładna historia menory i jakie jest jej znaczenie?

Judaizm – główne cechy, zasady

Judaizm jest religią, która wpłynęła na rozwój innych religii monoteistycznych. Jej działanie można zaobserwować m.in poprzez analizę doktryny chrześcijańskiej i zasad islamu. Czym tak naprawdę charakteryzuje się Judaizm i jakie są jego najważniejsze zasady?

Bar micwa i bat micwa – co to jest?

bar micwa przy ścianie płaczu w Jerozolimie

Bar micwa i bat micwa to obrzędy, które w religijnym prawie żydowskim są potwierdzeniem pełnoletności. Terminy te określają uroczystości rodzinne, które oznaczają konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje postępowanie. Czym charakteryzuje się bar micwa oraz bat micwa i jakie mają znaczenie?