Ile kosztuje i jak odprawić mszę gregoriańską na Jasnej Górze?

Dla osób zmarłych nie możemy zrobić nic więcej, jak tylko ofiarować za nie modlitwy, posty, jałmużny, ale przede wszystkim Msze Święte. To one są wybawieniem dla dusz czyśćcowych, a naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby je stamtąd wyciągnąć. Są one również naszymi orędownikami, które również się za nas modlą. Msza Gregoriańska jednak jest wyjątkowym prezentem dla takiej duszy. Postanowiliśmy wziąć je pod lupę w kontekście najbardziej znanego miejsca kultu Bożego, jakim jest Jasna Góra i przekonać się, jaki jest koszt jej zamówienia. 

Co to jest Msza Gregoriańska?

Msza Gregoriańska jest to cykl 30 Mszy, które codziennie odbywają się w kościele i za którą ponoszona jest bezkrwawa ofiara Chrystusa na krzyżu. Wiemy, że jedna Msza dla takiej duszy jest ogromną ulgą, a co dopiero 30 Mszy, gdy cały Kościół modli się za taką duszę. Oczywiście, nie ma też pewności, że taka Msza, a w zasadzie cały miesiąc odprawianych liturgii sprawi, że dana dusza trafi do nieba. Nieustannie trzeba się modlić za taką osobę i cały czas ofiarować Msze, posty czy jałmużny w intencji zmarłego.

Patrząc historycznie na Mszę Gregoriańską, to już sama nazwa mówi z kim może się ona kojarzyć – z Grzegorzem Wielkim, papieżem z VI w. Miał on wizję, w której Justus znalazł się w czyśćcu za posiadanie pieniędzy, których powinien się wyrzec wraz ze ślubem ubóstwa. 30 Mszy, odprawianych dzień po dniu sprawiło, że jego dusza opuściła czyściec. Sam przebieg Mszy nie odbiega od tego co znamy. Jest to zwykła Msza, bez większej celebry, jednak odprawiana codziennie.

Msza Gregoriańska na Jasnej Górze

Z racji tego, że Jasna Góra jest najważniejszym ośrodkiem kultu Bożego w Polsce, to zamówienie Mszy Gregoriańskich jest dobrym ruchem, ale zaznaczamy, że nie jest to wcale takie proste. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele osób zamawia Msze każdego dnia i tym samym trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo może się okazać, że od ręki nie jest to możliwe. Nie można też zwlekać zbyt długo z zamówieniem Mszy Gregoriańskiej – należy to zrobić od ręki.

Wiele osób zapewne jest zainteresowanych tym, jakie są koszty. Paulini, którzy opiekują się Jasną Górą, nie mają cennika, bo powinno to wynikać z hojności darczyńcy, a nie sztywnych, określonych zasad. Musi to być rozsądny wydatek i w tym jest cały urok – Mszę mogą zamówić zarówno biedniejsi, jak i bogatsi. Można to zrobić osobiście, termin należy jednak ustalić z Kancelarią Kustosza. Istnieje również możliwość przelewu bankowego, natomiast trzeba intencję wysłać listownie bądź mailowo. Pilne intencje można zamówić również telefonicznie, pod numerem telefonu 34 3777 207 lub mailowo kustosz@jasnagora.pl.

Gdzie można odprawić Mszę Gregoriańską w Polsce?

Nie ma żadnych ograniczeń, dla których nie można byłoby odprawiać Mszy Gregoriańskich w naszym kraju. Wystarczy tylko zerknąć na ogłoszenia parafialne w danym miejscu, żeby zauważyć, że ludzie rzeczywiście zamawiają tzw. „gregorianki”. Wśród naszej rodziny na pewno warto zamawiać takie Msze za rodziców, rodzinę, przyjaciół, bliskich czy też tych, za których nikt się nie modli. Tym samym my również zyskujemy łaski z tytułu ofiarności względem duszy.

Chcąc zamówić Mszę Gregoriańską, wystarczy pójść do kancelarii parafialnej i zamówić Msze. Zaznaczamy, że nie musi być to w parafii, w której jesteśmy wiernymi; może być to w zupełnie innym miejscu.

Dodaj komentarz