Czy petting to grzech?

Czynności seksualne są naturalną częścią życia człowieka, niezależnie od wyznawanej wiary – warto jednak wiedzieć, które czynności wpisują się w definicję grzechu nieczystego i z których należy się spowiadać. Spowiedź z tego typu grzechów może być krępująca i wstydliwa, lecz na szczęście wcale nie musi. Petting to jedna z wielu form aktywności seksualnych, ciesząca się dużą popularnością, dlatego pojawia się pytanie; czy petting to grzech? Na czym tak naprawdę polega petting?

Czym jest petting?

Petting to forma pieszczot seksualnych narządów płciowych partnera bądź jego stref erogennych, które mogą doprowadzić do orgazmu oraz osiągnięcia satysfakcji seksualnej, jednak bez penetracji pochwy członkiem. W petting wpisuje się wiele aktywności, w tym także seks oralny. Petting zasadniczo ma za zadanie zastąpić lub urozmaicić stosunek seksualny. Wiele par stosuje petting z powodu obaw przed zapłodnieniem partnerki (bez penetracji i wytrysku w pochwie jest to niemożliwe) lub z przyczyn poglądowych. Przyjęło się bowiem, iż petting jest formą aktywności seksualnej, która może zastąpić stosunek seksualny i pomóc zachować dziewictwo aż do ślubu. Czy jest to prawda? Z biologicznego punktu widzenia jak najbardziej tak, lecz ocena tego zjawiska w wymiarze zachowania czystości, jest sprzeczna.

W kościele katolickim petting, tak samo jak każda inna czynność seksualna (np. masturbacja) pozamałżeńska jest uznawana za grzech – są to tak zwane grzechy nieczystości. Każda czynność seksualna, w tym petting oznacza złamanie wstrzemięźliwości pozamałżeńskiej, której według chrześcijańskich zasad, powinien przestrzegać każdy wierny. Oczywiście, w praktyce grzechy nieczystości, w tym petting są popełniane często i nie ma się co dziwić; natura człowieka rządzi się swoimi prawami.

Jak wyznawać grzechy seksualne? Spowiedź z grzechów nieczystych

Spowiedź z grzechów nieczystych spędza sen z powiek niejednemu wiernemu, który szykuje się do wyznania swoich grzechów księdzu. Opowiadanie o tak intymnych sprawach spowiednikami jest bardzo krępujące i często z tego względu postanawiamy pominąć tą część grzechów podczas spowiedzi. Jest to absolutnie niedopuszczalne, jeśli traktujemy spowiedź poważnie i chcemy otrzymać pełne rozgrzeszenie. Grzechy nieczystości należy traktować jak wszystkie inne, które popełniliśmy i wyznać je szczerze u spowiedzi.

Pamiętaj jednak, że nie musisz opowiadać księdzu w konfesjonale o każdym grzechu nieczystości ze szczegółami. Szczegóły i opisy zdarzeń są tu absolutnie niepotrzebne, spowiedź z grzechów seksualnych powinna być krótka i zwięzła. Spowiednik nie powinien także dopytywać o intymne szczegóły, a nawet jeśli do tego dojdzie, masz pełne prawo odmówić udzielenia mu takiej informacji; nie powinno stanowić to przeszkody na drodze uzyskania rozgrzeszenia.

Dodaj komentarz