Opis Hioba na podstawie wypowiedzi Boga, żony i szatana

Hiob to postać, której historia inspiruje do rozważań nad istotą cierpienia i grzechu. Wskazuje też pewien wzór wiary, wierności i wytrwałego trwania u boku Boga. W Księdze Hioba można odnaleźć różnorodne opinie na temat Hioba i osądy jego postępowania. Czym charakteryzuje się postawa i postępowanie mężczyzny po dostrzeżeniu go z trzech różnych perspektyw – Boga, żony i szatana?

Hiob i jego relacja z żoną

Żona Hioba była jego najdroższą osobą. Często powielanym poglądem jest teza mówiąca, że nie zmarła ona wraz z dziećmi, aby mogła odegrać swoją rolę w cierpieniu męża. Brak jej było siły i wytrwałości, którą zaprezentował Hiob. Uważała go za człowieka naiwnego i potępiała jego naiwną postawę. Nie potrafiła współodczuwać wraz ze swoim mężem. Hiob jednak nie uległ pokusom wywoływanym przez małżonkę. Jej postawa była pełna pogardy dla Hioba. Oczywiście – ona również była ofiarą nieszczęść, ogarniała ją rozpacz i bezsilność. Jednoznaczna interpretacja zachowania kobiety nie istnieje – jej postępowanie odczytywane jest na różne sposoby, a niektóre jej wypowiedzi różnią się w zależności od tłumaczenia biblii. Pewne jest jednak to, że jej zdaniem Hiob zachowywał się nieroztropnie i zachęcała go do bluźnierstwa. 

Jak Bóg charakteryzuje Hioba?

Hiob był człowiekiem niezwykle bogobojnym. Ufał stwórcy, żył zgodnie z jego przykazaniami i nieustannie wyrażał uwielbienie i cześć skierowane ku Bogu. Ojciec doceniał oddanie Hioba i uważał go za kochającego sługę, który jest wyjątkowo wytrwały i silny w swojej wierze. Wyrażał się o nim z szacunkiem i zaufaniem – uważał Hioba za człowieka prawego i sprawiedliwego. Właśnie dlatego zdecydował się na poddanie Hioba niewyobrażalnie trudnym wyzwaniom. Wierzył w niego i wiedział, że Hiob podoła zadaniu – tym samym zwyciężając Szatana. 

Czym postać Hioba jest dla szatana?

Szatan zdecydował się na podjęcie zakładu z Bogiem. Uważał Hioba za człowieka słabego. Pragnął poddać go cierpieniu, aby ten zwrócił się przeciwko Ojcu i poddał w wątpliwość jego wolę. Zarówno odebranie Hiobowi majątku, jak i rodziny – a później i zdrowia – nie zachwiały wiary mężczyzny. Choć pytał Boga o zasadność cierpienia i odszukiwał odpowiedzi na pytanie związane z sensem i naturą grzechu, przyjął pokornie zrządzenie losu i nie umożliwił szatanowi wygrania zakładu z Bogiem Ojcem. Wypowiedzi szatana nie były trafne. Żadne cierpienia, które zesłał na Hioba nie umożliwiły mu osiągnięcia swojego celu i zyskania pozycji wyższej od Boga. Jego charakterystyka Hioba nie była trafna. 

Dodaj komentarz