Orędzie nadziei
 
Słowo ks. Pawła Raczyńskiego MS, kustosza Sanktuarium w Dębowcu
 Scena objawienia

fot. F. Mróz
    Od samego początku Płacząca Matka przyciągała do siebie kolejne pokolenia pielgrzymów. Łzy Matki, łzy miłości pozwalały znaleźć otuchę, nadzieję i pragnienie poprawy tym, którzy się z Nią spotykają. Mamy jednak zadanie, aby ciągle mówić o Maryi, która czeka i uczy nas słuchania swojego Syna. Zadanie, bo ciągle są osoby, które nie były w tym miejscu, nie słyszały słów orędzia. Bez wątpienia to właśnie Piękna Pani przyciąga pielgrzymów. My staramy się Jej pomagać. Świadectwa przybywających osób tylko utwierdzają nas, że to Maryja jest Królową tego miejsca. Wielu pielgrzymów wraca, ponieważ chce kolejny raz spojrzeć w zapłakane, ale pełne miłości spojrzenie Matki. Niektórzy z nich mówią, że właśnie tutaj łatwiej jest im się modlić, powierzać Bogu swoje życie. Wiemy, że Bóg działa wszędzie, nie jest niczym ograniczony, ale Maryja wie, że my jako ludzie potrzebujemy miejsc, w których szczególnie otwieramy się na głos Boga. I dębowieckie sanktuarium takie właśnie jest - sprzyja otwartości ducha i serca. Jest miejscem, w którym łatwiej podsumować życie, przemyśleć pewne sprawy, ale też prosić o pojednanie ze swoją historią i łaskę nawrócenia. A Maryja przez słowa orędzia wskazuje na Syna, abyśmy przyjmowali zbawienie, które On nam daje. Znaki na krzyżu: młotek i obcęgi, które w La Salette dzieci zobaczyły na piersi Maryi - symbole grzechu i nawrócenia, przypominają nam byśmy każdego dnia wybierali życie.

    Każde miejsce ma swój klimat, którego nie sposób oddać na papierze. Przychodzisz, modlisz się i wiesz, że to jest właśnie to miejsce, moje miejsce. Pielgrzymi przez cały rok wiernie przychodzą na nowennę ku czci Matki Bożej z La Salette. Od maja do września o 21.00 gromadzimy się na apelach maryjnych z procesją z lampionami na Kalwarię Saletyńską. Nabożeństwa te już na stałe wpisały się w rytm życia pielgrzymów z dalszych jak i z bliższych okolic. Sama Bazylika z kaplicą, w której jest ukoronowana cudowna Figura Płaczącej Matki, plac sanktuaryjny z Kalwarią Saletyńską, na której są przedstawione trzy fazy spotkania Maryi z dziećmi w La Salette, dróżki różańcowe to miejsca, gdzie ciągle widać pielgrzymów. Właśnie tutaj przychodzą na spotkanie z Matką Bożą i Jej Synem Jezusem Chrystusem.

    Orędzie Maryi skierowane tyle lat temu do dwojga pastuszków Maksymina i Melanii, ciągle jest aktualne. Św. Jan Paweł II mówił, że jest ono orędziem nadziei. Przecież doświadczenie grzechu nie jest nikomu obce, zmieniają się czasy, ale człowiek zawsze zostaje grzesznikiem. Bóg jednak jest większy od naszego grzechu. Maryja - Pojednawczyni grzeszników chce, byśmy spojrzeli na to wszystko oczami wiary, żebyśmy zobaczyli swoje życie, także to, czego nie akceptujemy, w perspektywie obecności Boga. W perspektywie Jego poszukiwania każdego z nas, w świetle Bożego Miłosierdzia.

  
  polecamy   Tygodnik Rodzin Katolickich ŹRÓDŁO Miesiecznik Rodzin Katolickich Nasza Arka Tygodnik Młodzieży Katolickiej DROGA DOMINIK - Tygodnik dla dzieci Tygodnik dla najmłodszych JAŚ Służba Życiu
© 2004 Kraków Wydawnictwo AZ sp. z o.o.
Grafika: Piotr Warisch; Webmasters: Jan i Wojciech Dulińscy
 
  nr 1
styczeń
2017
 
 
   
   
Numer bieżący
 
 
 w numerze 
 
-Orędzie nadziei
-Jezus, Maryja, ratuj!
-Choroba go odmieniła
-Polskie La Salette
-Świadek łask
-Wymodlony dar potomstwa
-Antosia
-„Nie masz awaryjnego wyjścia”
-Największy Boży dar
-Operacja była niepotrzebna